Legionella w Lubelskiem. Sanepid nadzoruje jakość wody i sytuację epidemiologiczną

Główny Inspektor Sanitarny potwierdził wystąpienie w województwie lubelskim pierwszego przypadku zakażenia bakterią legionella. Chory znajduje się w szpitalu. - W województwie lubelskim prowadzony jest ścisły monitoring jakości wody w sieciach i nadzór epidemiologiczny - poinformowała w sobotę rzecznik prasowa wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka

2023-08-26, 17:07

Legionella w Lubelskiem. Sanepid nadzoruje jakość wody i sytuację epidemiologiczną
Pacjent zakażony bakterią legionella, pochodzący z województwa lubelskiego, znajduje się w szpitalu. Foto: shutterstock/paulista bakteria za free

Legionella wywołuje ostre zapalenie płuc. Nie można się nią zarazić od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody. Pierwsze zakażenia odnotowano w Rzeszowie 17 sierpnia. Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia, ale w sobotę rozpoczęła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. Wyniki badań próbek wody będą znane w najbliższy poniedziałek.

Sobotni raport zakażeń

Z sobotniego raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że 14 nowych zakażeń potwierdzono u pacjentów hospitalizowanych na Podkarpaciu i w Lublinie lub przyjętych w piątek do szpitali.

Łącznie legionellę wykryto już u 127 osób. Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie - 86 i w powiecie rzeszowskim - 26. Ponadto cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego, u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, niżańskim, stalowowolskim i w woj. lubelskim. Zmarło osiem osób.

Pierwszy pacjent z województwa lubelskiego

Na terenie Rzeszowa bakterią zakaził się też mieszkaniec województwa lubelskiego. 

REKLAMA

- Osoba zakażona pochodzi z powiatu opolskiego, jest hospitalizowana - podała w sobotę rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dodała, że ze względu na ochronę danych osobowych i prawa pacjenta nie podaje szczegółów, co do stanu zdrowia i miejsca hospitalizacji.

Czytaj także w TVP Info: Nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą. Rzeszów dezynfekuje wodociągi

Ścisły monitoring 

Jak zapewniła rzecznik wojewody lubelskiego, od czasu potwierdzenia zakażeń legionellą w woj. podkarpackim w woj. lubelskim prowadzony jest ścisły monitoring jakości wody w sieciach wodociągowych, a także nadzór epidemiologiczny nad osobami, które są podejrzane o zakażenie bakterią.

Agnieszka Strzępka zaapelowała też do mieszkańców regionu o zachowanie spokoju. - Ze względu na charakter i sposób zakażenia bakterią legionella, nie ma powodów do niepokoju - uspokajała rzecznik.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej