Nigeria: setki dzieci umiera z powodu zatrucia ołowiem. Przez kopalnie
Dalsze 400 dzieci zmarło od listopada na północy Nigerii wskutek zatrucia ołowiem związanego z nielegalnym wydobyciem złota - podała tamtejsza Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych.
2011-03-07, 19:05
Doniesienia nigeryjskiej agencji oznaczają, że bilans dziecięcych ofiar zatrucia ołowiem uległ podwojeniu odkąd ONZ ogłosiło, że od marca do października ubiegłego roku zmarło 400 dzieci.
To skutek nielegalnych wykopalisk, jakie ręcznie prowadzą rolnicy poszukujący złota, którzy pozostawiają otwarty dostęp do złóż, przez co ołów zatruwa powietrze, ziemię i wodę. Nadmiar ołowiu w organizmie może spowodować nienaprawialne zniszczenia w systemie nerwowym, nerkach i organach reprodukcyjnych. Szczególnie niebezpieczny jest dla młodych dzieci i karmiących matek, które przekazują metal niemowlakom poprzez karmienie piersią.
- Niewykształcony organizm dziecka wystawiony na działanie skażonej ziemi, czy narzędzi do wykopywania złota szybko wchniała ołów i w procesie zatrucia doprowadzony jest do drgawek, paraliżu, a nawet śmierci - oświadczył Muhammad Sani-Sidi, szef NEMA (Krajowa Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych).
Ogłoszony na początku tego roku raport ONZ ujawnił wysokie stężenie ołowiu w ziemi i rtęci w powietrzu, które przekraczały w rejonie Zamfara normy ponad 500-krotnie.
REKLAMA
sg
REKLAMA