Polska i Wielka Brytania stworzą wspólnie nowy typ rakiety. Jest porozumienie Warszawy i Londynu
Kierownictwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisało porozumienie z brytyjskim koncernem MBDA ws. współpracy przy produkcji pocisków nowej generacji CAMM-MR. W zamierzeniu ma być to program, w którym rządy Polski i Wielkiej Brytanii zobowiązały się do wspólnej pracy nad nowym typem rakiety o zwiększonym zasięgu.
2023-09-06, 14:56
Polskie firmy zbrojeniowe będą współprodukować rakiety nowej generacji CAMM-MR. Drugiego dnia targów obronnych w Kielcach kierownictwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisało porozumienie z brytyjskim koncernem MBDA w zakresie projektowania, rozwoju i przyszłej produkcji pocisków rakietowych o zwiększonym zasięgu.
O znaczeniu porozumienia z brytyjskim przemysłem zbrojeniowym mówił Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor biura projektów obrony przeciwrakietowej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Marek Borejko. Jest to de facto program rządowy, w którym rządy Polski i Wielkiej Brytanii zobowiązały się do wspólnej pracy nad nowym typem rakiety o zwiększonym zasięgu. Ma ona być zarówno tańszą wersją do zestawów systemu Wisła, jak i do budowanej właśnie w Stoczni Wojennej w Gdyni fregaty Miecznik.
Uzupełnienie systemu mała Narew
Rakiety z rodziny CAMM są już znane w Polsce. Od ubiegłego roku nasze wojsko ma na wyposażeniu tak zwaną małą Narew, czyli wyrzutnie przeciwlotnicze montowane na podwoziu Jelcza, które są wyposażone właśnie w brytyjskie pociski CAMM. - Dzięki podpisaniu umowy o współpracy rozwojowej w przyszłości polskie spółki zbrojeniowe będą, nie tylko współproducentem pocisków z rodziny CAMM, lecz także właścicielem technologii rakietowej o zwiększonym zasięgu - tłumaczy dyrektor Marek Borejko.
Posłuchaj
REKLAMA
- Dzięki takiemu podejściu do współpracy z Brytyjczykami mamy - podkreślił dyrektor Borejko - nie tylko produkt kupiony przy okazji programu Narew, ale także możliwość kooperacji nad nowym produktem, w tym przypadku rakietą.
Zobacz także w tvp.info: List Jarosława Kaczyńskiego do uczestników 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO).
Według zapowiedzi brytyjskiego partnera pociski CAMM-MR powinny wejść do seryjnej produkcji prawdopodobnie w ciągu siedmiu lat. Dzięki pracom rozwojowym zostanie w nich zwiększony zasięg nawet do 100 kilometrów i pułap zwalczania nadlatujących celów do około 20 kilometrów.
Z kolei ze wstępnych zapowiedzi polskiego przemysłu zbrojeniowego wynika, że pocisk będzie produkowany min. w zakładach Mesko oraz PIT RADWAR. Ta firma miałaby zająć się produkcją głowic samonaprowadzajacych.
REKLAMA
- Śmigłowce Apache AH-64E dla Polski. Kpt. Badowski: nie chciałbym być na etacie rosyjskiego czołgisty
- Korea Płd. kluczowym dostawcą uzbrojenia dla Polski. "Ich przemysł ma duże zdolności produkcyjne"
Zobacz także: "Zbroimy się, służymy na granicy, rekrutujemy, szkolimy".
IAR/łs
REKLAMA