Będzie raport dot. strat w wyniku działań ZSRR. Fogiel: zostanie przygotowany tak dobrze, jak ten ws. Niemiec
Jestem pewien, że raport ws. strat wojennych poniesionych przez Polskę ze strony ZSRR będzie tak dobrze przygotowany, jak ten ws. Niemiec - oświadczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).
2023-09-14, 07:21
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w środę w studiu PAP poinformował, że w dniach 19-20 września w Pruszkowie odbędzie się konferencja, podczas której oficjalnie rozpocznie prace zespół badający rozmiar strat poniesionych przez Polskę ze strony ZSRR w latach 1939-1945.
Jednocześnie przekazał, że kilkudziesięciu naukowców z Polski, ale też z innych krajów, m.in. z Ukrainy, ma przygotować raporty cząstkowe, których celem jest stworzenie bilansu otwarcia i przygotowanie raportu dotyczącego strat poniesionych przez Polskę ze strony ZSRR w latach 1939-1945.
Różnica między rozmowami z Niemcami i rozmowami z Rosją
W rozmowie z PAP Radosław Fogiel podkreślił, że powołanie takiego zespołu będzie wykonaniem woli polskiego parlamentu, który w uchwale o odszkodowaniach od Niemiec ujął także kwestie rekompensat ze strony Związku Radzieckiego.
- Jestem absolutnie pewien i pokładam zaufanie w ministrze Mularczyku, że raport będzie tak dobrze przygotowany, jak raport o stratach spowodowanych przez Niemcy - dodał.
REKLAMA
- Mówimy oczywiście o innym kontekście, bo Niemcy - przy wszystkich naszych różnicach i przy tym, że krytykujemy brak praworządności, jeżeli chodzi o ich odpowiadanie za winy z czasów II wojny światowej - są częścią tego samego obiegu polityczno-międzynarodowego, którego my jesteśmy częścią, więc rozmawiamy w pewnych kategoriach prawnych. Z Rosją problem istnieje, a jeszcze bardziej po napaści na Ukrainę, co nie zmienia faktu, że takie prace są prowadzone - powiedział Fogiel.
Jak przyznał, ma wiedzę, że podobnymi krokami, którymi ws. reparacji podąża Polska, są zainteresowane inne kraje m.in. Łotwa.
Stanowisko Warszawy ws. reparacji
Premier Mateusz Morawiecki mówił na początku lipca br., że "tak długo, jak PiS będzie dzierżył stery rządów, nie odpuścimy tematu reparacji wojennych nigdy i doprowadzimy do skutecznego zakończenia, do tego, że Niemcy będą musieli płacić".
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
REKLAMA
- Reparacje wojenne. Fogiel: Niemcy zostaną usadzeni przy negocjacyjnym stole
- Reparacje za II wojnę światową. Premier Morawiecki: dajemy Niemcom szansę zamknąć ten czarny rozdział
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Radosław Fogiel o rozmowach z Niemcami na temat reparacji wojennych
REKLAMA
ms/PAP
REKLAMA