Energetyka jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni

W warszawie podpisano umowę pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu energetyki jądrowej.

2023-09-27, 14:48

Energetyka jądrowa w Polsce. Podpisano umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości zawarcia umowy projektowej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Foto: PAP / Piotr Nowak

- Mamy ambicje, aby odbudować cały polski sektor jądrowy - mówił premier Mateusz Morawiecki w Warszawie podczas uroczystości podpisania umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu energetyki jądrowej.

Uroczystość zorganizowano w Arkadach Kubickiego Zamku Królwskiego w Warszawie.

"Będziemy dostawcą bezpieczeństwa"

- Dzisiaj ściągamy specjalistów z całego świata. Ta przyjaźń polsko-amerykańska, którą dzisiaj cementuje elektrownia jądrowa, rozwija się na wielu płaszczyznach: bezpieczeństwa, energetyki i na polu gospodarczym. To współpraca wielowątkowa, która daje impuls do rozwoju całej Polsce. Będziemy dzięki temu dostawcą bezpieczeństwa również dla innych państw - podkreślał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też, że wiek XXI należy do atomu. - Nie znamy technologii, które mogą w przyszłości nadejść, dlatego nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które dzisiaj jest technologicznie sprawdzone i zweryfikowane, co do bezpieczeństwa, jest właśnie energetyka jądrowa. Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej - podkreślał.

Zobacz również na niezalezna.pl: Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce staje się faktem. Premier: Wybudujemy ją z amerykańskimi podmiotami

Jak mówił szef rządu, w czasie zawirowań geopolitycznych, współpraca przy budowie tej elektrowni ma fundamentalne znaczenie. - Dzisiaj rozmawiamy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym, najnowszych technologiach, a także o bezpieczeństwie w szerokim rozumieniu tego słowa. Dzisiaj stawiamy ten decydujący krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które są niestabilne - zaznaczył.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, na obszarze gminy Choczewo. Szacowany koszt inwestycji to ponad 100 miliardów złotych.

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej