Oficjalnie: pięć nowych dyscyplin na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o dodaniu do programu igrzysk w Los Angeles w 2028 roku pięciu dyscyplin: krykieta, baseballa/softballa, futbolu flagowego, lacrosse i squasha. Na liście pozostaną pięciobój nowoczesny i podnoszenie ciężarów, ale niepewny jest los boksu.
2023-10-13, 14:40
W myśl przepisów MKOl każdy gospodarz igrzysk może zaproponować centrali w Lozannie szereg dyscyplin, które chciałby zobaczyć w programie olimpijskim u siebie. Organizatorzy imprezy w 2028 roku zaproponowali właśnie te pięć, a Komitet Wykonawczy MKOl zaakceptował je podczas kongresu w Mumbaju. Teraz te decyzje muszą jeszcze zostać zatwierdzone podczas rozpoczynającej się w niedzielę sesji MKOl, ale wydaje się, że to już tylko formalność.
Futbol flagowy - mniej kontaktowa odmiana futbolu amerykańskiego - oraz squash zadebiutują w programie igrzysk, natomiast krykiet, baseball/softball i lacrosse już wcześniej przynajmniej raz się w nim znalazły.
- Te dyscypliny wpisują się w sportową kulturę Ameryki i zaprezentują się całemu światu. Uczynią igrzyska LA 28 wyjątkowymi i pozwolą Ruchowi Olimpijskiemu zaznajomić się z nowym środowiskiem sportowców i kibiców w USA i globalnie - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach.
Komitet Wykonawczy podjął w piątek także temat trzech sportów tradycyjnie obecnych na igrzyskach, które jednak nie znalazły się we wstępnym programie, przyjętym w lutym ubiegłego roku: pięcioboju nowoczesnego, podnoszenia ciężarów oraz boksu. Zdecydowano o zarekomendowaniu dopisania do listy olimpijskich dyscyplin dwóch pierwszych, ale ustalenia w sprawie boksu odłożono w czasie.
Pięciobój nowoczesny popadł w niełaskę MKOl po incydencie z igrzysk w Tokio w 2021 roku, kiedy zawodniczka z Niemiec Annika Schleu uderzyła pięścią konia, który nie chciał wykonywać jej poleceń. Międzynarodowa federacja UIPM zdecydowała później o zastąpieniu jazdy konnej wyścigiem z przeszkodami.
Z kolei podnoszenie ciężarów owiane jest złą sławą ze względu na liczne wpadki dopingowe, jednak MKOl uznał za satysfakcjonującą decyzję międzynarodowej federacji IWF o powierzeniu kontroli antydopingowych organizacji ITA (International Testing Agency) przynajmniej do końca 2028 roku.
W boksie natomiast problemem jest fakt, iż międzynarodowa federacja IBA nie jest uznawana przez MKOl, nie ma też na razie żadnej innej organizacji, która mogłaby zająć jej miejsce. Dlatego w piątek postanowiono jedynie, iż konkretne decyzje zapadną w późniejszym terminie.
- Igrzyska olimpijskie 2036: Radosław Piesiewicz wierzy w projekt. "Mamy czym się chwalić na świecie"
- Igrzyska 2036 w Polsce? Chmara: miód na serce środowiska sportu
bg/PAP
REKLAMA