List prezydenta RP na inaugurację toruńskiej uczelni. "Z radością obserwuję systematyczny rozwój AKSiM"

2023-10-21, 13:26

List prezydenta RP na inaugurację toruńskiej uczelni. "Z radością obserwuję systematyczny rozwój AKSiM"
Prezydent Andrzej Duda skierował list z okazji uroczystej inauguracji roku na toruńskiej uczelni: z radością obserwuję systematyczny rozwój Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda skierował list z okazji inauguracji roku akademickiego Toruniu. "Z radością obserwuję systematyczny rozwój Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnia oferuje gruntowne i wszechstronne wykształcenie, oparte na dziedzictwie kultury chrześcijańskiej" - napisał prezydent.  

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w sobotę uroczyście zainaugurowała 23. rok akademicki. Prezydenta reprezentowała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

- Czcigodnemu gronu profesorskiemu gratuluję rosnącego dorobku naukowego i coraz liczniejszych z każdym rokiem absolwentów. Z radością obserwuję systematyczny rozwój AKSiM. Gratuluję wspaniałych dokonań ojcu rektorowi - założycielowi Tadeuszowi Rydzykowi i rektorowi o. Zdzisławowi Klafce oraz kadrze dydaktycznej, której wiedza i zaangażowanie przyczyniają się do sukcesu toruńskiej uczelni. Serdecznie pozdrawiam także studentów Akademii. Podjęli państwo naukę w uczelni, która oferuje gruntowne i wszechstronne wykształcenie oparte na dziedzictwie kultury chrześcijańskiej - podkreślił prezydent w liście, który odczytała Ignaczak-Bandych.

Prezydent docenił formowanie postaw patriotycznych

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że celem edukacji w AKSiM jest poznawanie prawdy i rozwijanie umiejętności, a zarazem formowanie postaw patriotycznych, których wzorce, często heroiczne przedstawia sąsiednie, nowo otwarte Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

- Studia w tym miejscu nie ograniczają się do zgłębiania wiedzy z wybranej dziedziny, lecz służą całościowemu rozwojowi osobowości w jej wymiarach intelektualnym i duchowym. Jasno wskazuje to przytoczona w herbie uczelni maksyma "Fides, Ratio et Patria" (wiara, rozum i ojczyzna). To najwyższe wartości, które wyznaczają etos toruńskiej społeczności akademickiej i zobowiązują do podejmowania wysiłków służących dobru wspólnemu na polu zawodowym, naukowym, społecznym i obywatelskim, a także religijnym - zaznaczył prezydent, który życzył społeczności AKSiM odwagi w dążeniu do prawdy oraz pomyślności w realizowaniu zamierzeń badawczych, edukacyjnych i osobistych.

Czytaj także:

Listy od premiera i szefa MEN

Okolicznościowe listy w związku z inauguracją roku akademickiego przesłali również premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej