Akcja "Szkoła pamięta". Ogromny odzew placówek i uczniów w całej Polsce
Ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła pamięta". Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli - podało MEiN. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
2023-10-30, 19:52
Finał tegorocznej edycji akcji - była to jej piąta edycja - odbył się w poniedziałek.
"Inicjatywa każdego roku gromadzi tysiące szkół i miliony polskich uczniów, którzy chcą przywołać pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
"Tegoroczna odsłona projektu zgromadziła ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego kraju. Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli" - poinformowało MEiN. "Niektóre placówki wzięły udział w akcji już piąty raz" - dodano.
Miejsca pamięci
Podano, że w ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia uczniowie, wychowawcy i opiekunowie odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie. Sprzątali bezimienne i opuszczone groby, przygotowywali wystawy szkolne poświęcone lokalnym bohaterom i ważnym postaciom historycznym, tworzyli prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, poszukiwali pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowywali prezentacje na ich podstawie.
Wśród podejmowanych działań znalazły się także wycieczki patriotyczne, spotkania muzyczne i poetyckie. O zaangażowaniu w akcję młodzi uczestnicy informowali w mediach społecznościowych, zamieszczając swoje relacje z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Lokalne cmentarze
Jak poinformował resort edukacji i nauki, wśród najczęściej podejmowanych działań było odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca ich spoczynku.
REKLAMA
W prace te zaangażowali się m.in. uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego w Myśliborzu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu czy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu.
Debiut szkoły w Praszce
"Po raz pierwszy w akcję włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wandy Chotomskiej w Praszce. Młodsi uczniowie przygotowali z tej okazji album z pracami plastycznymi pt. »Spacer po moim mieście«. Nieco starsi, w ramach lekcji historii, podzielili się opowiadaniami rodzinnymi, a także stworzyli wystawę pamiątek rodowych. Zaprezentowali również społeczności szkolnej prezentację multimedialną poświęconą historycznym miejscom gminy Praszka i wykonali tematyczne plakaty.
Członkowie szkolnego koła wolontariatu wybrali się z kolei na cmentarz parafialny, by uporządkować groby i zapalić znicze przy zbiorowej mogile narodowych bohaterów. W ramach projektu przeprowadzono także konkurs fotograficzny pt. "Pokaż nam kawałek swojej małej ojczyzny". Dzieci wykonały zdjęcia, na których uwieczniły budowle i miejsca związane z historią regionu" - czytamy.
REKLAMA
Działania w całej Polsce
"Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu odwiedziła groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie wzięli udział w lekcji historii dotyczącej okupacji hitlerowskiej na ziemiach obecnego powiatu tureckiego. Obejrzeli również unikatowe fotografie historyczne" - podano.
"Pamięć o bohaterach naszej przeszłości uczniowie przywoływali także podczas muzycznych spotkań. Wzruszające polskie pieśni patriotyczne wybrzmiały w Szkole Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie oraz w Przedszkolu Publicznym w Brzegu" - dodano.
Szkoły i przedszkola
MEiN wskazuje, że w inicjatywę zaangażowało się wiele placówek przedszkolnych. "Dzieci z Przedszkola nr 28 w Lublinie wraz z opiekunami odwiedziły pomniki znajdujące się w najbliższej okolicy: Matek Sybiraczek, Józefa Piłsudskiego oraz Unii Lubelskiej. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olbięcinie natomiast zorganizował spotkanie artystyczne, podczas którego wybrzmiały wiersze polskich poetów.
Wychowawcy z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce przygotowali dla najmłodszych wyjątkowe zajęcia dotyczące postaci historycznych. W ramach akcji +Szkoła pamięta+ opracowano bajkę edukacyjną o patronie placówki. Dzieci upamiętniły również postać Fryderyka Chopina. Obejrzały film o życiu kompozytora i wysłuchały fragmenty polskich tańców ludowych" - informuje MEiN.
Co roku wielkie zainteresowanie
Po raz pierwszy akcja "Szkoła pamięta" została zrealizowana w 2019 r. Każda edycja gromadzi ponad 1 mln uczniów z kilkunastu tysięcy szkół, przeszkoli i placówek oświatowych. W ubiegłym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się prawie 1,7 mln uczniów oraz 156 tys. nauczycieli.
W inicjatywę włączyła się wówczas także młodzież polonijna.
- Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka - podsumowanie akcji edukacyjnej ITD
- Nauczyciel Roku 2023: szkoła to życie w skali makro
PAP/fc
REKLAMA