Australia wystosuje przeprosiny wobec ofiar "tragedii talidomidu"

- Australia wystosuje narodowe przeprosiny do wszystkich obywateli dotkniętych "tragedią talidomidu" - powiedział w poniedziałek premier kraju Anthony Albanese. Ponad pół wieku temu zażywanie przez kobiety w ciąży talidomidu, który był rzekomo bezpiecznym lekiem na poranne mdłości, doprowadziło na całym świecie do fali poronień i narodzin dzieci z wadami.

2023-11-13, 05:45

Australia wystosuje przeprosiny wobec ofiar "tragedii talidomidu"
Tony Melendez, jedna z ofiar talidomidu, urodził się bez rąk. Foto: Reuters Photographer / Reuters / Forum

Talidomid był aktywnym składnikiem środka uspokajającego szeroko dystrybuowanego wśród wielu matek w Australii i na całym świecie na początku lat 60-tych. Stwierdzono, że powodował on wady rozwojowe kończyn, rysów twarzy i narządów wewnętrznych u nienarodzonych dzieci.

- Tragedia talidomidu to mroczny rozdział w historii naszego narodu i świata - stwierdził w oświadczeniu premier Albanese. - Ocaleni, ich rodziny, przyjaciele i opiekunowie przez wiele lat z odwagą i przekonaniem domagali się przeprosin. Ten moment jest długo oczekiwanym narodowym uznaniem wszystkiego, co przeżyli i o co walczyli.

"Dzieci talidomidu"

Talidomid, opracowany przez niemiecką firmę Gruenenthal, zabił około 80 000 dzieci na całym świecie przed ich urodzeniem, a kolejne 20 000 urodziło się z wadami rozwojowymi (również w Polsce). Rząd australijski zarejestrował 146 osób, które urodziły się z wadami spowodowanymi zażywaniem przez ich matki talidomidu, choć dokładna liczba poszkodowanych nie jest znana.

Skandal z talidomidem wywołał ogólnoświatowy przegląd systemów testowania leków i podniósł reputację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która okazała się samotnym głosem odmawiającym zatwierdzenia leku, mimo że był on dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych do testów. Szkodliwy wpływ talidomidu odkryła pracownica FDA Frances Oldham Kelsey.

REKLAMA

Wielomilionowe odszkodowania

Australijka, która urodziła się bez rąk i nóg po zażyciu talidomidu przez jej matkę, w 2012 roku wygrała wielomilionową ugodę z Diageo Plc, lokalnym dystrybutorem leku. W 2010 roku Diageo zgodziło się wypłacić 50 milionów dolarów australijskich (32 miliony dolarów nowozelandzkich) 45 ofiarom w Australii i Nowej Zelandii. To odpowiednik 132 milionów złotych.

Albanese wygłosi przeprosiny w parlamencie 29 listopada. W 2010 roku rząd brytyjski przeprosił oficjalnie ofiary talidomidu. 

Drugie życie talidomidu 

W 1999 roku odkryto, że lek ten pomaga chorym na szpiczaka - nowotworu układu krwiotwórczego. Wprowadzenie talidomidu do leczenia tej choroby miało przełomowe znaczenie - wydłużyło życie pacjentów. Talidomid jako lek przeciwko szpiczakowi stosowany jest też w Polsce. 

Reuters/Renju Jose/bm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej