"Znacznie przyspieszy proces budowlany". Rusza próba nowego narzędzia cyfrowego

Rusza pilotaż elektronicznego systemu do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie (SOPAB) - poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

2023-11-15, 19:54

"Znacznie przyspieszy proces budowlany". Rusza próba nowego narzędzia cyfrowego
Rusza pilotaż elektronicznego systemu składania dokumentacji budowlanej.Foto: Pixabay

Od 16 listopada br. urzędnicy z 20 urzędów organów administracji architektoniczno-budowlanej będą mogli testować elektroniczny system, który pozwoli na tworzenie i obsługę wszystkich dokumentów potrzebnych w procesie uzyskiwania pozwoleń na budowę.

Mniej formalności

- Przyspieszenie i usprawnienie procesu budowlanego bez cyfryzacji jest po prostu niemożliwe, a jeśli mieszkalnictwo w Polsce ma wejść na nowy, znacznie wyższy poziom - niezbędne - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wskazał, że SOPAB nie tylko skróci czas uzyskiwania koniecznych przy inwestycjach pozwoleń, ale także ułatwi zadanie urzędnikom, którzy uzyskają sprawne narzędzie codziennej pracy.

Jak zapowiedziała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, uruchamiany pilotaż z jednej strony umożliwi przetestowanie systemu, z drugiej pozwoli na zebranie uwag od użytkowników do dalszego rozwoju funkcjonalności.

Pierwsza wersja systemu na początku 2024 roku

Podano, że każdy z wyznaczonych do pilotażu urzędów powinien przeprowadzić w systemie SOPAB do pięciu spraw dotyczących pozwolenia na budowę.

Zobacz także:

Wyjaśniono, że urzędnicy mają m.in. sprawdzić jak działają powiadomienia pojawiające się na pulpicie (np. o zbliżającym się lub przekroczonym terminie dla danej sprawy), czy jak działa moduł mapowy SOPAB pozwalający nanieść obszar działki np. na plan miejscowy.

Dodano, że kolejne etapy po pilotażu zakładają analizę komentarzy i zgłoszeń, które spłyną od użytkowników a także wybór zgłoszeń do dalszych prac rozwojowych.

REKLAMA

Czytaj także:

Poinformowano, że udostępnienie pierwszej wersji systemu powinno nastąpić na początku 2024 r. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich.

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej