"Przyczajone niebezpieczeństwo". Kardynał Parolin ostrzegł przed odrodzeniem się antysemityzmu

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin ostrzegł w telewizyjnym wywiadzie przed odrodzeniem się antysemityzmu. Przypomniał także pragnie Papieża Franciszka, by odbyć podróż do Kijowa, a także do Moskwy. 

2023-11-17, 12:43

"Przyczajone niebezpieczeństwo". Kardynał Parolin ostrzegł przed odrodzeniem się antysemityzmu
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział, że pragnieniem papieża Franciszka jest podróż do Kijowa, ale pod warunkiem, że będzie też mógł udać się do Moskwy. Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W rozmowie z włoską stacją informacyjną Sky Tg24 sekretarz stanu Pietro Parolin przyznał, że antysemityzm budzi w nim strach. - To jest zawsze przyczajone niebezpieczeństwo, wobec którego musimy być bardzo czujni - podkreślił kardynał. Przypomniał o zaangażowaniu Kościoła katolickiego, zwłaszcza od czasów Soboru Watykańskiego II, przeciwko antysemityzmowi i na rzecz edukacji w tym zakresie. - Jednym z problemów jest to, że zapomina się o przeszłości - ocenił.

Apel papieża o uwolnienie zakładników

Parolin odniósł się do konfliktu na Bliskim Wschodzie. Sekretarz stanu zaznaczył, że papież wielokrotnie apelował o uwolnienie zakładników porwanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas. - To kluczowy punkt, by rozwiązać" kryzys - argumentował Parolin. Położył też nacisk na konieczność zawieszenia broni.

Podkreślił, że Stolica Apostolska opowiada się za rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego zgodnie z zasadą "dwa narody, dwa państwa" i z "Jerozolimą jako miastem wszystkich". - Fundamentalną zasadą międzynarodowego prawa humanitarnego jest to, że są miejsca, które w przypadku wojny muszą być chronione; przede wszystkim szpitale - powiedział. - Nieludzkość wojny polega także na tym, że nie bierze się pod uwagę niczego i nikogo - dodał.

Papież uda się do Moskwy i Kijowa?

Mówiąc o konflikcie na Ukrainie kardynał Parolin przypomniał, że papież pojedzie do Kijowa, jeśli będzie mógł udać się również do Moskwy. poinformował, że Watykan zaangażowany jest w kwestie humanitarne, w tym w uwolnienie jeńców i uprowadzonych do Rosji dzieci.

REKLAMA

Pozytywnie watykański sekretarz stanu ocenił środowe spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Parolin uznał rozmowy polityków za "znak nadziei".

Czytaj także:

"Kościół otwiera swoje drzwi przed wszystkimi"

W wywiadzie kardynał Parolin odniósł się także do dokumentu Dykasterii Nauki Wiary, która wskazała, że osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest, a także zostać rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie. Urząd wyjaśnił, że te funkcje mogą pełnić również osoby homoseksualne mieszkające z drugą osobą. - Kościół otwiera swoje drzwi przed wszystkimi, a potem zależy to także od tego, czy ktoś to przyjmie, czy nie" - wyjaśnił kardynał. Podkreślił, że to otwarcie Kościoła "pochodzi z Ewangelii, bo Chrystus jest miłosierny wobec wszystkich".

Skomentował też prawo do chrztu osób transseksualnych i dzieci par homoseksualnych. - Jestem przekonany, że osoby te powinny mieć prawo do chrztu; nikt nie powinien zostać wykluczony - skomentował kardynał Parolin. Dodał, że opublikowany dokument "nie jest absolutną nowością", lecz odnosi się do wcześniejszych dyspozycji.

REKLAMA

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej