"Melchiory 2023". Krzysztof Czabański: reportaż jest jedną z najszlachetniejszych sztuk

2023-11-23, 20:02

"Melchiory 2023". Krzysztof Czabański: reportaż jest jedną z najszlachetniejszych sztuk
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych K. Czabański o "Melchiorach 2023": Łączy nas miłość do Reportażu. Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2023" powiedział, że reportaż jest jedną z najszlachetniejszych ze sztuk. W Studiu Koncertowym imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie trwa Gala 18. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" organizowanego przez Polskie Radio. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przypomniał, że łączy nas miłość do sztuki wysokiej. - Reportaż był marzeniem każdego z nas, dlatego, że to była najszlachetniejsza ze sztuk medialnych. Ale był twardy podział. Był reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny. Każdy trzymał się swojego. Jak pani prezes mi powiedziała o tym, że chce dać dzisiaj nagrodę specjalną za reportaż multimedialny, gdzie jest dźwięk - bo to jest radio, gdzie jest obraz, bo to jest w Internecie i gdzie jest słowo, bo też w Internecie można napisać, to pomyślałem, że to jest właśnie przyszłość reportażu - powiedział.

Krzysztof Czabański dodał, że obecnie reportaż multimedialny jest przyszłością reportażu. - Rzeczywiście łączy nas miłość do reportażu. Jak zaczynałem swoją przygodę z mediami 56 lat temu, to reportaż był wtedy w czołówce dziennikarstwa polskiego. To były czasy PRL-u i można było opisywać rzeczywistość tylko tak, jak krople wody. Nie można było o tym oceanie, który nas otaczał, pisać, ale można było opisać krople wody i byli wybitni reportażyści - Hanna Kral, Ryszard Kapuściński - powiedział przewodniczący RMN.

Laureaci Melchiorów

Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej otrzymał statuetkę Melchiora w kategorii Dokument za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Praca ta zdobyła również Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Reportaż opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu, który postawił prawdę ponad własne bezpieczeństwo i karierę. To opowieść głosami córki i syna z bogatymi archiwaliami.

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin otrzymała nagrodę w kategorii Reportaż za utwór "Nie do wiary". W tym roku "Melchiory" zostaną przyznane w kilku kategoriach, w tym jednej nowej, dla Realizatora Roku.

Zostanie również wręczona nagroda Inspiracja Roku, ufundowana przez Telewizję Polską, a przyznana za wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu telewizyjnego, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych.

Celem konkursów oraz Gali Polskich Reportażystów "Melchiory" jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, uhonorowanie reportażystów innych mediów, motywowanie do artystycznych poszukiwań oraz wzajemnych inspiracji.

Galę z wręczeniem nagród poprzedziło Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów Radiowych.

Posłuchaj

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych K. Czabański o "Melchiorach 2023": Łączy nas miłość do Reportażu (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej