Baraż Walia - Polska. Czeka nas trudna przeprawa w Cardiff? "Wyniki Walii w meczach u siebie są fenomenalne"

2024-03-22, 07:35

Baraż Walia - Polska. Czeka nas trudna przeprawa w Cardiff? "Wyniki Walii w meczach u siebie są fenomenalne"
Reprezentacja Walii rozegra finałowy mecz baraży u siebie. Foto: Craig Thomas/News Images/imago sport/Forum

Jako wymarzony scenariusz dla reprezentacji Walii określiły brytyjskie media losowanie baraży do piłkarskich mistrzostw Europy. Walia w półfinale baraży zmierzyła się u siebie z Finlandią, w finale zagra - również na własnym terenie - z Polską, która pokonała Estonię.

  • Polska pokonała Estonię 5:1, a Walia pewnie zwyciężyła w meczu z Finlandią 4:1
  • Mecz finałowy baraży o awans na Euro 2024 zostanie rozegrany 26 marca

Piłkarska reprezentacja Polski pokonała Estonię 5:1 (1:0) w rozegranym na warszawskim PGE Narodowym półfinałowym meczu barażowym o awans do mistrzostw Europy. Gole dla Biało-Czerwonych strzelili: Przemysław Frankowski (22'), Piotr Zieliński (50'), Jakub Piotrowski (70') i Sebastian Szymański (77'), a samobójcze trafienie dołożył Karol Mets (74'). Dla gości trafił Martin Vetkal (78') >>> CZYTAJ WIĘCEJ 

Rywalem Polski w finale będzie Walia, która pokonała Finlandię 4:1 (2:1). Decydujące spotkanie - 26 marca w Cardiff. 

Walijczycy pełni nadziei. "W Cardiff możemy mierzyć się z każdym"

W listopadzie ubiegłego roku, po losowaniu, selekcjoner reprezentacji Walii Robert Page nie ukrywał zadowolenia z tego, że jego zespół uniknął potencjalnie najgroźniejszego rywala - Ukrainy, a także z faktu, że zarówno półfinał 21 marca, jak i ewentualny finał baraży 26 marca będzie rozgrywany w Cardiff.

- Nie sądzę, by jakakolwiek drużyna z tej grupy chciała z nami grać. Bardziej denerwowałem się losowaniem gospodarza finału. W formie, w jakiej jesteśmy obecnie, i z "Czerwoną Ścianą" u siebie w Cardiff, możemy mierzyć się z każdym. To dla nas wielka szansa - dwa zwycięstwa przed własną publicznością dzielą nas od kolejnej kwalifikacji do dużego turnieju - powiedział.

Z tą oceną zgadzały się media, które podkreśliły, że Ukraina znajduje się w światowym rankingu sześć miejsc wyżej niż Walia, a w swojej grupie eliminacyjnej była trzecia, ale za bardzo silnymi rywalami - Anglią i Włochami. Tymczasem Finlandia w rankingu FIFA jest na 62. pozycji, 34 miejsca za Walią, a w grupie wyprzedzona została przez przeciwników słabszych, niż miała Ukraina - Danię i Słowenię. Na dodatek oba ostatnie mecze o punkty przeciw Finlandii - w Lidze Narodów w 2020 r. - zakończyły się zwycięstwami Walijczyków.

- Jeśli Walia pokona Finów, to prawdopodobne, że Polska, a nie Estonia, będzie jej ostatnią przeszkodą na drodze do Euro 2024. Choć kampania kwalifikacyjna była dla Polski rozczarowująca - zajęła trzecie miejsce w grupie E za Albanią i Czechami - to jest to drużyna, która niecały rok temu dotarła do fazy pucharowej mistrzostw świata. Ma też w swoich szeregach napastnika Barcelony Roberta Lewandowskiego, najskuteczniejszego strzelca w historii polskiej piłki nożnej, z niesamowitym dorobkiem, który nawet w wieku 35 lat pozostaje zagrożeniem - wskazywała stacja BBC.

Przypomniano też, że w ostatnim meczu obu reprezentacji - w Cardiff we wrześniu 2022 r. - Polska wygrała z Walią 1:0, co przesądziło o spadku Walijczyków z najwyższej dywizji Ligi Narodów, a w 10 meczach między nimi Walia wygrała tylko raz - w 1973 r.

Z kolei Sky News oceniał, że losowanie baraży nie mogło się ułożyć lepiej dla Walii.

- Wyniki Walii w meczach u siebie są fenomenalne. Przegrała z Armenią, ale trzeba cofnąć się daleko, aby znaleźć poprzednią porażkę, i ponownie można się spodziewać pomocnej publiczności, tzw. Czerwonej Ściany. Walia będzie więc miała "12. zawodnika na boisku" - podkreślono.

 PolskieRadio24.pl

red/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej