Nowe samochody elektryczne dla Straży Granicznej. Ich wartość przekracza 5 mln zł

2023-11-25, 09:49

Nowe samochody elektryczne dla Straży Granicznej. Ich wartość przekracza 5 mln zł
Straż Graniczna odebrała 27 samochodów elektrycznych o wartości prawie 5,5 mln zł. Foto: X/@Straz_Graniczna

Straż Graniczna odebrała w ostatnich dniach 27 citroenów E-C4 z napędem elektrycznym o łącznej wartość to 5,4 mln zł - poinformowała rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska. Auta trafią do oddziałów: Bieszczadzkiego, Karpackiego, Śląskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego oraz Nadwiślańskiego SG.

Kpt. Anna Michalska przekazała, że do tej pory formacja eksploatowała sześć samochodów z napędem elektrycznym: cztery marki Renault Zoe, jedno marki Nissan Leaf oraz jedno marki Peugeot e-Rifter. Samochody elektryczne przez SG wykorzystywane są głównie w lotniczych przejściach granicznych i w aglomeracjach miejskich, aby przeciwdziałać smogowi.

- Pojazdy w portach lotniczych muszą być w stałej gotowości do użycia, co wiąże się z długotrwałą pracą silnika na biegu jałowym. Powoduje to wysokie zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska emisją szkodliwych substancji pochodzących ze spalin oraz hałas. Konstrukcja samochodów o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym umożliwia natychmiastowe użycie aut bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego - zaznaczyła Michalska.

Do czego będą wykorzystywane pojazdy?

Dodała, że w ramach współdziałania z innymi służbami, pojazdy będą wykorzystywane do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Dostawa Citroenów E-C4 to efekt umów podpisanych w lipcu i w sierpniu tego roku. W listopadzie zawarto kolejne umowy na zakupy 20 samochodów terenowych marki Ford Ranger o wartości prawie 5,6 mln zł; 20 mikrobusów marki Ford Custom o wartości 5,4 mln, oraz 40 pojazdów klasy ATV marki KL BRUTE FORCE 750 o wartości prawie pół miliona zł.

Realizację dostaw zaplanowano do 20 grudnia br. w ramach kolejnego etapu procesu modernizacji sprzętu transportowego SG finansowanego ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej