Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe

2023-11-27, 13:26

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe
Prezydent RP: to bardzo ważne abyśmy wszyscy byli równi w możliwościach samorealizowania się. Foto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. W Pałacu Prezydenckim wyróżnione zostały zasłużone osoby z niepełnosprawnościami.

Andrzej Duda podkreślił, że trwają prace nad tym, aby niepełnosprawni w Polsce mogli być bardziej samodzielni i czuli się wolni. Wyjaśnił, że Kancelaria Prezydenta współpracuje z Ministerstwem Rodziny nad ustawą o asystencji osobistej.

- Chcemy dezinstytucjonalizować pomoc osób z niepełnosprawnościami, by były jak najbardziej samodzielne, aby miały poczucie, że mogą realizować swoją wolę, zgodnie z własną decyzją - podsumował prezydent.

- Chodzi o to, żeby każdy człowiek w społeczeństwie czuł się dobrze, aby każdy człowiek mógł się zrealizować, aby każdy człowiek był zrealizowany, aby każdy człowiek mógł osiągnąć to, czego pragnie w największym możliwym poczuciu samodzielności swojego osiągnięcia - wymieniał.

Nowoczesne państwo

Podziękował odznaczonym za to, że realizują dostępność na bardzo różnych jej polach. Wskazał, że przyczyniają się do tego, aby osoby, które mają niepełnosprawności, mogły funkcjonować normalnie w społeczeństwie, mogły realizować swoje marzenia, ambicje, zdolności.

- To bardzo ważne, abyśmy wszyscy byli równi w tych możliwościach samorealizowania się - powiedział.

Prezydent przedstawił, jak wygląda nowoczesne państwo. Jak tłumaczył, pozwala ono zrealizować się w jak największym stopniu każdemu. Zaznaczył, że jest to państwo, w którym każdy czuje się równy i jednakowo samodzielny oraz każdy czuje się podmiotowo doceniony.

Przełamanie stereotypów

W imieniu odznaczonych przemawiał Stefan Makowski, który podziękował prezydentowi za działania, których celem jest przełamanie szkodliwych stereotypów dotyczących niepełnosprawnych. Podkreślił, że Andrzej Duda docenia pracę osób niepełnosprawnych. Jak mówił, to ważne dla zmiany ich wizerunku.


Posłuchaj

Prezydent: chcemy, aby osoby niepełnosprawne były samodzielne (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

- Wizerunku, który opiera się na stereotypie osób niezaradnych i roszczeniowych - wyjaśnił Makowski. Zaznaczył, iż obecne na sali osoby udowadniają, że jest inaczej.

W uroczystości wzięła też udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzone jest 3 grudnia. Ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami związanych z ich życiem codziennym oraz funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Czytaj także:

IAR,PAP,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej