Jest kompromis rządu z protestującymi rolnikami. Rzecznik PiS: dziś rozpoczną się rozmowy z przewoźnikami

  2023-11-29, 08:37

  Jest kompromis rządu z protestującymi rolnikami. Rzecznik PiS: dziś rozpoczną się rozmowy z przewoźnikami
  Minister rolnictwa Anna Gembicka udała się we wtorek na rozmowy z protestującymi rolnikami. Dziś na granicę ma pojechać minister infrastruktury Alvin Gajadhur. Foto: MRiRW/Twitter

  Po rozmowach minister rolnictwa Anny Gembickiej z protestującymi na granicy polsko-ukraińskiej doszło do kompromisu - chodzi o wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy dopłat do zbóż. Jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.

  Rafał Bochenek był pytany o sytuację na granicy polsko-ukraińskiej i o to, dlaczego reakcja PiS jest tak późna. Rzecznik PiS powiedział, że jak tylko został powołany nowy rząd, minister rolnictwa Anna Gembicka udała się we wtorek na rozmowy z protestującymi rolnikami. Dziś na granicę ma pojechać - jak mówił - minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

  Minister Gembicka rozmawiała z rolnikami, będą jeszcze rozmowy z przewoźnikami - powiedział Rafał Bochenek w radiu RMF24.

  Minister Gembicka przystała na propozycje

  Pytany, jak sytuacja zostanie rozwiązana, czy rząd przystanie na propozycje organizacji branżowych powiedział: "wczoraj pani minister Gembicka częściowo przystała na te propozycje".

  - Doszło do jakiegoś kompromisu, jeżeli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania i wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy różnego rodzaju dopłat do zbóż. I te rozwiązania zostały zaprezentowane wczoraj, z tego co wiem jest jakieś tam wstępne porozumienie - poinformował rzecznik PiS.

  - Nie uczestniczyłem w tych rozmowach, one zakończyły się bardzo późnym wieczorem, ale jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy. Mam nadzieję, że również ministrowi Gajdhurowi uda się dzisiaj wypracować rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla wszystkich - dodał.

  Blokada ma potrwać do 3 stycznia

  W poniedziałek rolnicy z organizacji "Oszukana wieś" rozpoczęli całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce na Podkarpaciu, która ma potrwać do 3 stycznia 2024 r. Rolnicy blokowali przejście graniczne już od czwartku, ale protest był prowadzony w godzinach od 9 do 20.

  Rolnicy przyłączyli się do trwającego od 6 listopada protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy, którzy blokują przejścia graniczne w Korczowej oraz Dorohusku. Domagają się m.in. dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na poziomie tegorocznym oraz kontynuowania kredytów płynnościowych.

  Protestujący w Medyce przepuszczają auta osobowe, autokary oraz TIR-y, ale tylko z pomocą humanitarną i sprzętem wojskowym. Nie wykluczają jednak zaostrzenia protestu.

  Przewoźnicy domagają się zmian

  Przewoźnicy protestujący na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli.

  Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

  PR24.pl, IAR, PAP, DoS

  Polecane

  Wróć do strony głównej

  Najnowsze: