2 proc. PKB Niemiec na armię? Minister deklaruje dotrzymanie zobowiązań wobec NATO

2023-11-29, 11:28

2 proc. PKB Niemiec na armię? Minister deklaruje dotrzymanie zobowiązań wobec NATO
Szefowa MSZ Niemiec: osiągniemy cel 2 proc. PKB na obronność. Foto: Michele Ursi / Shutterstock.com

Jak zapowiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, Niemcy przekażą 2 proc. PKB na wydatki związane z obronnością w 2024 r. Deklaracja ta padła w Brukseli, gdzie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

W 2006 roku państwa NATO zobowiązały się do przekazywania co najmniej 2 proc. PKB na obronność.

Portal Statista wskazuje, że jeszcze w 2022 roku Niemcy wydawały na ten cel 1,39 proc. PKB.

Rząd w Berlinie ma problem z budżetem

Szefowa MSZ Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin przeznaczy na obronność 2 proc. PKB w 2024 r. pomimo trudności budżetowych rządu.

Kryzys budżetowy został wywołany przez wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uznali przesunięcie środków z długu covidowego do Funduszu Klimatu i Transformacji za niezgodne z prawem.

Zobacz również:

Sondaż: Niemcy za większym budżetem obronnym

Z sondażu opublikowanego przez tygodnik "Spiegel" wynika, że większość Niemców uważa, że ważne jest zwiększenie budżetu obronnego.

72 proc. respondentów zgadza się z celem wydawania co najmniej 2 proc. PKB na obronę. 26 proc. uważa, że ta kwota powinna być większa.

- Nikt nie może już wątpić, że potrzebne są potężne siły zbrojne. Niemcy przez długi czas unikały tej kwestii. Ale nasz ład pokojowy jest zagrożony - mówił na początku listopada kanclerz Olaf Scholz zapowiadając dowództwu Bundeswehry znaczne podwyższenie wydatków na obronność, rzędu "kilkunastu miliardów".

ms/dw.com, PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej