Jest kompromis z protestującymi na granicy rolnikami. Gębicka: postulaty są możliwe do realizacji w budżecie
- Rolnicy z dużym zrozumieniem podeszli do kwestii budżetowych oraz że wszelka pomoc musi być notyfikowana przez Komisję Europejską. Umówiliśmy się, że będziemy kontynuować dialog, w tym o rozwiązaniach systemowych. Wydyskutowane propozycje zostały również ustalone z premierem Mateuszem Morawieckim, po wcześniejszym sprawdzeniu, że są możliwe do realizacji w budżecie - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Anna Gembicka, która spotkała się z protestującymi na granicy polsko-ukraińskiej rolnikami.
2023-11-29, 14:31
W poniedziałek rolnicy z organizacji "Oszukana wieś" rozpoczęli całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce. Zapowiadali, że blokada, stanowiąca wyraz sprzeciwu wobec wwozu ukraińskiego zboża do Polski, ma potrwać do 3 stycznia. Jednak po rozmowach minister rolnictwa Anny Gembickiej z protestującymi doszło do kompromisu - chodzi o wsparcie dla producentów rolnych w zakresie kredytów obrotowych czy dopłat do zbóż.
Podatki
- Jesteśmy umówieni, że przedstawimy propozycje dotyczące rolniczych postulatów. Pierwszy dotyczy kwestii podatku rolnego, tego, aby gminy go nie podnosiły w tym roku ze względu na trudną sytuację w rolnictwie. Nie jesteśmy w stanie zmusić do tego samorządów, ale spróbujemy opracować takie rozwiązanie prawne, które pozwolą uchronić rolników i będą bez uszczerbku dla samorządów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka.
Dopłaty
Drugi postulat obejmował dopłaty do kukurydzy. - Ustaliliśmy możliwość ich zrealizowania w wysokości 1000 złotych dla województw przygranicznych, Podkarpacia i Lubelszczyzny oraz odpowiednio stopniowanych niżej dla pozostałych województw. Przygotowujemy rozporządzenie, jeszcze dziś powinno być gotowe, skieruję je na Radę Ministrów - zapewniała Gembicka.
REKLAMA
Kredyty
Kolejna sprawa dotyczyła zwiększenia akcji kredytowej na kredyty płynnościowe 2 proc. dla rolników. - Uruchomiliśmy pulę 10 mld złotych i zwiększamy ją o 2,5 mld złotych. Kwestie dotyczące dopłat i kredytów będzie można rozwiązać w tym samym rozporządzeniu. Ustaliliśmy też, że odstąpienie od protestu będzie możliwe, gdy przepisy zostaną przyjęte - mówiła minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Merytoryczne rozmowy
Gembicka dodała, że rozmowy były merytoryczne. - Rolnicy z dużym zrozumieniem podeszli do kwestii budżetowych oraz że wszelka pomoc musi być notyfikowana przez Komisję Europejską. Umówiliśmy się, że będziemy kontynuować dialog, w tym o rozwiązaniach systemowych. Wydyskutowane propozycje zostały również ustalone z premierem Mateuszem Morawieckim, po wcześniejszym sprawdzeniu, że są możliwe do realizacji w budżecie - podsumowała Gembicka.
Posłuchaj
REKLAMA
Rolnicy przyłączyli się do trwającego od 6 listopada protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy, którzy blokują przejścia graniczne w Korczowej oraz Dorohusku.
Przewoźnicy protestujący na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej. W środę na granicę polsko-ukraińską ma się udać minister infrastruktury Alvin Gajadhur, aby podjąć rozmowy z prowadzącymi od kilku tygodni protest transportowcami.
Więcej w nagraniu
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Anna Gembicka (minister rolnictwa)
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA