32. urodziny Radia Maryja. Prezydent: spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne

2023-12-02, 16:54

32. urodziny Radia Maryja. Prezydent: spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne
Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w ramach 32. rocznicy powstania Radia Maryja w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

"Rzeczypospolitej obecnie jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Jak zauważył, rozgłośnia z Torunia spopularyzowała ideę zaangażowania w sprawy publiczne.

Obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią jest msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, zorganizowano w hali sportowo-widowiskowej Arena. W Toruniu zjawili się m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

"Radio Maryja spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne i odpowiedzialności za ład moralny nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała szefowa jego kancelarii.

Niezawodny kompas

Prezydent wskazał, że obecnie świat, Europa, a także "nasza ojczyzna przechodzą liczne i głębokie przeobrażenia, w opinii niektórych przypominające sztorm na wodach dotąd względnie spokojnych".

"Dlatego Rzeczypospolitej jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu — to znaczy wypróbowanych idei, wartości i rozwiązań, na których dotąd opierała się pomyślność i rozwój naszego kręgu cywilizacyjnego" - napisał prezydent.

Ważny punkt odniesienia

Duda stwierdził, że ufa, iż Radio Maryja nadal będzie "służyło jako ważny punkt odniesienia w sprawach wiary, etyki życia publicznego i obywatelskiego zaangażowania".

W obchodach 32. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczy kilka tysięcy wiernych z całego kraju oraz przedstawiciele Polonii.

Na początku Toruń i Bydgoszcz

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Czytaj także:

PAP/IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej