Balice. Śnieg sparaliżował lotnisko na kilka godzin. Już wznowiono loty

2023-12-02, 19:07

Balice. Śnieg sparaliżował lotnisko na kilka godzin. Już wznowiono loty
Lotnisko Kraków Airport na dwie godziny wstrzymało loty, aby przeprowadzić odśnieżanie. Foto: PAP/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

Intensywne opady śniegu sparaliżowały lotnisko Kraków-Balice (Kraków Airport), na którym późnym popołudniem - na ok. dwie godziny - wstrzymano wszystkie operacje. - W tym czasie służby techniczne odśnieżały infrastrukturę lotniskową. Około godziny 18 loty zostały wznowione - podała rzecznik lotniska Natalia Vince.

Vince wyjaśniła, że trudne warunki na krakowskim lotnisku utrzymują się przez całą sobotę, z tego powodu część lotów została odwołana, a pięć samolotów przekierowano do innych portów: Wrocławia, Warszawy i Pragi.

Wczesnym wieczorem ze względów technicznych na dwie godziny wstrzymano obsługę samolotów, aby służby lotniskowe mogły wykonać odśnieżanie pasa startowego, dróg kołowania i płyty postojowej. Około godziny 18 starty i lądowania zostały przywrócone.

- Na chwilę obecną wygląda, że sytuacja została opanowana - przekazała rzecznik.

Utrudnienia nie tylko w Polsce

To nie jedyne lotnisko, które zostało dziś sparaliżowane w wyniku obfitych opadów śniegu. Ze względu na burzę śnieżą wszystkie operacje zostały odwołane na lotnisku w Monachium. Na początku poinformowano o ich zawieszeniu do południa, później zaś przekazano, że kursowanie samolotów zostało wstrzymane do szóstej rano w niedzielę.

Zatrzymano też ruch kolejowy do i z głównego dworca w Monachium. Niekorzystna pogoda wpłynęła ponadto na ruch niektórych linii metra. Odwołano mecz Bayernu Monachium z Unionem Berlin w piłkarskiej Bundeslidze.

W Czechach jedna z największych autostrad i inne drogi były przez wiele godzin zablokowane, a pociągi i transport publiczny przyjeżdżały opóźnione. Wiele kursów odwołano. Ponad 15 tysięcy gospodarstw domowych zostało bez prądu.

Trudne warunki atmosferyczne występują też w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku w Glasgow wznowiono loty, ale w wielu regionach Anglii i Szkocji występują utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym.

Czytaj także:

IAR, PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej