Nie żyje Denny Laine, prawa ręka McCartneya w Wings. "Wszyscy będziemy tęsknić"

2023-12-06, 00:08

Nie żyje Denny Laine, prawa ręka McCartneya w Wings. "Wszyscy będziemy tęsknić"
Denny Laine zmarł w wieku 79 lat. Foto: Backgrid USA/ FORUM

W wieku 79 lat zmarł Denny Laine, członek Moody Blues, a następnie klawiszowiec, filar koncertowego składu i prawa ręka Paula McCartneya w Wings. Był współkompozytorem największego przeboju grupy - piosenki "Mull of Kintyre". 

To właśnie Denny Laine, jeszcze w Moody Blues, wyśpiewał najsłynniejszą wersję klasyka "Go Now", który potem stał się częścią koncertowego repertuaru Wingsów. Denny, grający na gitarach, instrumentach klawiszowych, a nawet dętych, był w drugim zespole McCartney'a od początku do końca.

Współkompozytor największych przebojów

Z biegiem czasu Paul zaczął mu oddawać nieco miejsca na płytach. "No Words" na słynnej "Band on the Run" to pierwsza kompozycja, którą stworzyli razem.

Gdy w drugiej połowie lat siedemdziesiątych McCartney zdemokratyzował nieco zespół, wspólnych kompozycji było coraz więcej. Najbardziej owocną współpracę przyniósł podlany folkiem album "London Town", gdzie na 14 kompozycji, aż pięć podpisanych jest jako "McCartney-Laine".

Razem z Paulem Denny Laine napisał sentymentalną "Mull of Kintyre", odę do odległego zakątka Szkocji, gdzie ex-Beatles ma farmę. Pod koniec 1977 roku, na przekór punkowym czasom, kompozycja stała się megaprzebojem i najlepiej sprzedającym się brytyjskim singlem wszech czasów. Zdetronizowała Beatlesowskie "She Loves You".

Pożegnanie mimo różnic

W latach osiemdziesiątych Paul i Denny pokłócili się o pieniądze. "Nasze drogi się rozeszły" - pisze dziś dyplomatycznie McCartney. Ale dodaje: "w ostatnich latach odnowiliśmy przyjaźń".

"Znajomość z tobą była przyjemnością. Wszyscy będziemy tęsknić" - dodaje ex-Beatles w liście pożegnalnym.

Posłuchaj

Nie żyje Denny Laine - członek Moody Blues, a potem prawa ręka Paula McCartney'a w Wings. Miał 79 lat - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej