Kolejna niespokojna noc na granicy z Białorusią. SG informuje o nowych inwestycjach w bezpieczeństwo
16 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w środę 6.12 rano Straż Graniczna. Na przejściach granicznych ze Słowacją, gdzie trwa tymczasowa kontrola, funkcjonariusze SG skontrolowali 9 tys. osób i 4,2 tys. pojazdów. Straż zapowiada kolejne inwestycje w bezpieczeństwo na granicach.
2023-12-06, 09:37
Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie wkroczyć 16 osób, z których pięć na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Straż Graniczna poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych grupa prawie 60 cudzoziemców prowadzona przez przewodnika przemieszczała się wzdłuż bariery, szukając miejsca do nielegalnego przedostania się do Polski. "Prowadzona przez przewodnika, przemieszczała się wzdłuż bariery, szukając miejsca do nielegalnego przedostania się do Polski" - podano w mediach społecznościowych.
Inwestycje w bezpieczeństwo ze unijnych środków
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Odnotowano osoby z ponad 50 państw. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób a w listopadzie - blisko 1,5 tys.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
- Wzmożone kontrole ukraińskich ciężarówek na granicy. SG wystąpiła z propozycją
- Sfałszowane dokumenty nie przeszły. Obywatelka Albanii z małoletnią córką zatrzymana na Okęciu
- Podwyższone stopnie alarmowe utrzymane. To sygnał do wzmożonej czujności służb
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.
Kontrole na granicy ze Słowacją
Na południowych krańcach Polski nadal prowadzone są kontrole graniczne na granicy ze Słowacją. Obowiązywać będą one do 2 stycznia 2024 roku.
Z najnowszego raportu Straży wynika, że 5.12 na przejściach granicznych ze Słowacją funkcjonariusze skontrolowali 9 tys. osób i 4,2 tys. pojazdów. Od 4 października, gdy przywrócono tymczasowe kontrole graniczne, funkcjonariusze SG skontrolowali na kierunku ze Słowacji do Polski 718 tys. osób i 310 tys. pojazdów.
REKLAMA
Osoby czy pojazdy przekraczające granicę ze Słowacją są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.
Kontrole prowadzone są na kierunku wjazdowym - na 17 drogowych przejściach granicznych, trzech kolejowych oraz dwóch pieszych. Podróżni muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży-dowodu osobistego lub paszportu.
IAR/PAP/st
REKLAMA