Wolność akademicka zagwarantowana ustawą? Do premiera wpłynął projekt

Skierowałem do kancelarii premiera projekt ustawy w sprawie wolności akademickiej - poinformował minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki podczas konferencji prasowej.

2023-12-07, 14:00

Wolność akademicka zagwarantowana ustawą? Do premiera wpłynął projekt
Szef MEiN Krzysztof Szczucki złożył projekt ustawy ws. wolności akademickich. Foto: PAP/Marcin Obara

Szef MEiN podkreślił, że zgodnie z proponowanymi zapisami "kwestie światopoglądowe nie będą mogły być podstawą wydania odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie wydarzenia przez rektora uczelni".

Posłuchaj

Posłuchaj

Krzysztof Szczucki o zapisach zawartych w projekcie ustawy w sprawie wolności akademickiej (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Wolność akademicka i naukowa

Minister edukacji i nauki przekazał na konferencji prasowej w Warszawie, że w czwartek 7.12 skierował do kancelarii premiera projekt ustawy w sprawie wolności akademickiej.

- Projekt ustawy skierowałem dzisiaj do pana premiera, do kancelarii premiera z wnioskiem, żeby na jutrzejszym posiedzeniu Rady Ministrów właśnie ten projekt był dyskutowany, był przyjęty i skierowany do parlamentu - powiedział Szczucki.

REKLAMA

Dodał, że projekt odnosi się do "wolności akademickiej i naukowej". - Od czasu do czasu spotykamy się niestety z takimi zjawiskami w różnych placówkach, na różnych uniwersytetach, uczelniach wyższych, szkołach, kiedy to z różnych powodów odmawia się lub odwołuje się określone wydarzenia naukowe lub zmienia się program wydarzeń naukowych pod wpływem krytyki, która nie ma podstaw naukowych a światopoglądowe - powiedział Szczucki.

Posłuchaj

Szef MEiN o wolnościach akademickich (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Gwarancja swobodnego wyrażania poglądów

Podkreślił, że projekt ustawy "ma pomóc wspólnocie uniwersyteckiej i rektorowi w tym, aby nie dochodziło do naruszania owych wolności, żeby uniwersytet był świątynią wolności słowa, swobody wymiany poglądów i dyskusji".

- Kwestie światopoglądowe nie będą mogły być podstawą wydania odmowy udzielenia zgody na zorganizowanie konferencji, spotkania, wydarzenia naukowego przez rektora uczelni - powiedział minister.
Wskazał, że proponowane przepisy zakładają: szerszy katalog wartości podstawy systemu, gwarancje swobodnego wyrażania poglądów podczas wydarzeń o charakterze akademickim oraz utworzenie dwóch specjalnych komisji odwoławczych - uczelnianej i komisji działającej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

REKLAMA

IAR/PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej