Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Sprawdź zmiany

2023-12-09, 02:39

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Sprawdź zmiany
Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Foto: Shutterstock/Dizfoto

Nowe połączenia, więcej pociągów, powrót niektórych tras, ale też utrudnienia spowodowane remontami. Jutro, w niedzielę, 10 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Więcej pociągów pojawi się na trasie Warszawa - Białystok.

W rozkładzie pojawią się nowe połączenia - między Krakowem a Jelenią Górą. Na tory wyjadą też dwa nowe pociągi z Północnej Polski do Kłodzka.

Rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak zapowiada też wydłużenie niektórych tras. Pociąg Warszawa - Wrocław dojeżdżać będzie do Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Skład IC Fredro, kursujący dotychczas z Wrocławia do Warszawy, pojedzie dalej do Białegostoku. Natomiast trasa IC Morcinek relacji Lublin - Katowice zostanie wydłużona do Gliwic. Pociąg IC Skaryna kursujący do tej pory na trasie Terespol - Warszawa będzie dojeżdżał do Łodzi, a pociąg IC Rejewski, obsługujący trasę Bydgoszcz - Warszawa, pojedzie do Lublina.

Jeszcze w grudniu ma się zakończyć remont dworca kolejowego w Zakopanem. Tym samym składy pasażerskie będą mogły wrócić na stałe na trasę z Krakowa do Zakopanego.

Nowe połączenia międzynarodowe

Od 22 grudnia wróci pięć całorocznych połączeń do Zakopanego i dwa sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy.
Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry dwoma pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Ostatni z nich po drodze zatrzyma się między innymi w Kielcach. Pociąg EIC Tatry pokona całą trasę ze stolicy do Zakopanego w czasie 4 godziny i 53 minuty. To skrócenie o ponad 50 minut względem poprzedniego rozkładu jazdy.
Nowe połączenia pojawią się także w ofercie przewoźników regionalnych. Na przykład Koleje Mazowieckie uruchomią dwa pociągi; do Ostrołęki i do Płocka.

Dariusz Grajda z zarządu spółki zapowiada jednocześnie utrudnienia z powodu przedłużającego się remontu dworca Warszawa Zachodnia. Pociągi w kierunku zachodniego będą kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, natomiast składy z kierunku wschodniego - na stacji Warszawa - Wschodnia. Jedynie niektóre składy regionalnej spółki będą przejeżdżać przez centrum Warszawy tak zwaną linią średnicową.

Zmiany dotyczą też pociągów dalekobieżnych. W Warszawie kilkadziesiąt składów będzie rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Warszawa Gdańska. W nowym rozkładzie pojawią się także nowe połączenia międzynarodowe. Pociągi połączą między innymi Kraków z Berlinem i Kraków i Wrocław z Wiedniem.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej