Janusz Gortat nie żyje. Słynny pięściarz miał 75 lat

2023-12-19, 17:18

Janusz Gortat nie żyje. Słynny pięściarz miał 75 lat
Janusz Gortat zmarł w wieku 75 lat. Foto: PAP/Henryk Rosiak

W wieku 75. lat zmarł Janusz Gortat, słynny polski pięściarz. Był dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim w wadze półciężkiej.

Janusz Gortat zdobył brązowe medale olimpijskie w 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu. Był także srebrnym medalistą mistrzostw Europy z 1973 roku.

Walczył w barwach Legii Warszawa i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Po zakończeniu kariery, był trenerem bokserskim w stołecznym klubie m.in. Andrzeja Gołoty i Tomasza Adamka.


Prywatnie był ojcem Małgorzaty Owczarek, pięściarza Roberta Gortata i byłego koszykarza NBA, Marcina Gortata.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Janusza Gortata, wybitnego polskiego pięściarza. Urodzonego 5 listopada 1948 roku, dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego (Monachium 1972, Montreal 1976) oraz zdobywcy srebrnego medalu mistrzostw Europy w 1973 roku. Przez lata dominował w ringu, zdobywając łącznie sześć tytułów mistrza Polski indywidualnie i sześć razy w drużynie z Legią Warszawa" - napisano we wtorek na stronie Polskiego Związku Bokserskiego.Jak przypomniała Legia, w swojej karierze stoczył 317 walk - 272 zwycięstw, siedem remisów, 38 przegranych.

Bokserska federacja podkreśliła, że Gortat był znany z doskonałej techniki i preferował walkę defensywną, a po zakończeniu kariery wciąż pomagał rozwijać polskie pięściarstwo.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej