"Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem". Prof. Michał Kleiber o przepisach migracyjnych

Wśród przepisów związanych z migracją do Unii Europejskiej powinny znaleźć się mówiące o deportacji migranta w razie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Michal Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze". Zaznaczył, że " trzeba robić wszystko, by nie wpuszczać potencjalnych przestępców".

2023-12-20, 15:26

"Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem". Prof. Michał Kleiber o przepisach migracyjnych
Prof. Michał Kleiber podkreślił wagę przepisów migracyjnych dotyczących bezpieczeństwa . Foto: Alessio Tricani/ Shutterstock/ Wojciehc Kusiński/ Polskie Radio

Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów porozumieli się w sprawie zapisów paktu migracyjnego. By zaczął obowiązywać, muszą go jeszcze przyjąć państwa członkowskie na unijnej naradzie ministerialnej i europosłowie na sesji plenarnej, co nastąpi w przyszłym roku, zapewne w styczniu bądź lutym.

Bezpieczeństwo jest priorytetowe

- Bezpieczeństwo ma absolutny priorytet. Trzeba robić wszystko, by nie wpuszczać potencjalnych przestępców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze", pytany o najistotniejsze aspekty polityki migracyjnej Unii Europejskiej. 

Prof. Kleiber przyznał, że nie jest to łatwe, ale jest niezbędne. Zaapelował też, by w prawie migracyjnym znalazły się przepisy mówiące o deportacji migranta w razie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa. - To fundamentalna sprawa. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykryć zagrożeń, to nie ma innego wyjścia, jeśli chcemy taką osobę przyjąć - podkreślił.

- Ale nam zależy, żeby przyjmować selektywnie wybierane osoby. Mam nadzieję, że jeśli będzie to wykształcony lekarz, to zagrożenie z jego strony nie będzie duże - wskazał prof. Michał Kleiber. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Prof. Michał Kleiber: w sprawach migracji, bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem ("Temat dnia/ Gość PR24") 17:42
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

W propozycji Komisji zapisana w pakcie była tak zwana obowiązkowa solidarność, która przewidywała, że albo unijne kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą płacić za każdą nieprzyjętą osobę około 20 tysięcy euro. Kiedy kraje przyjmowały stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim na początku października, przeciwne były Polska i Węgry, zastrzeżenia zgłosiły Czechy, Słowacja i Austria.

[ZOBACZ TAKŻE] Minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

REKLAMA

Gość: prof. Michał Kleiber (Wszystko Co Najważniejsze)

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 14.40


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej