Roboty zastąpią lekarzy? Prof. Nawrat: będą zdolne wykonywać niektóre zabiegi
Roboty operacyjne będą rozwijane w kierunku większej automatyzacji niektórych czynności wykonywanych podczas operacji, a nawet niektórych zabiegów - twierdzi prof. Zbigniew Nawrat, współtwórca polskiego robota Robin Heart.
2023-12-23, 12:30
W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prof. Nawrat powiedział, że są prowadzone prace nad robotami autonomicznymi, wykorzystywanymi w różnych dziedzinach medycyny. "Największy postęp jest w dziedzinie robotów rehabilitacyjnych oraz socjalnych, na przykład opiekujących się obłożnie chorymi pacjentami, przebywającymi w domu lub w ośrodku opiekuńczym" - powiedział naukowiec.
Możliwości robotów operacyjnych
Profesor zapytany o możliwości robotów zdradził, że dzięki sztucznej inteligencji znacznie zwiększyła się możliwość komunikowania z maszynami. "Można będzie na przykład polecić maszynie, aby znalazła na podłodze śmieci i je usunęła. I nie trzeba będzie wyjaśniać, jak to zrobić - maszyna sama dojdzie w wniosku, że do tego przeznaczony jest kosz, znajdujący się w określonym miejscu" - powiedział.
"Takie roboty, podobnie jak ludzie, coraz więcej wiedzą o środowisku, w którym przebywają. Bo to nie są roboty przemysłowe, zaprogramowane jedynie do wykonywania określonej czynności, lecz urządzenia potrafiące naśladować zachowanie człowieka. Czyli potrafiące zarówno się przemieszczać w pewnej przestrzeni, jak też oceniać otoczenie i podejmować odpowiednie decyzje" - dodał profesor.
Współtwórca polskiego Robota Heart opowiedział również o możliwościach tej maszyny. Podkreślił jednak, że do jej rozwoju potrzebne są znaczne środki. Do tej pory testowany był jedynie na zwierzętach. "Brakuje nam środków na badania nad naszym robotem. Ostatni grant naukowy na prace nad nim otrzymaliśmy przed 10 laty. W ciągu 20 lat wydaliśmy w sumie zaledwie 5 mln zł. Aby otrzymać więcej środków, niezbędny jest partner, na przykład firma produkująca roboty, zainteresowana wdrożeniem go do produkcji" - powiedział naukowiec.
REKLAMA
Roboty operacyjne to jednak przyszłość. Zdaniem naukowca kierunkiem zmian będzie dążenie do większej automatyzacji. "Na pewno będą rozwijane w kierunku większej automatyzacji niektórych czynności wykonywanych podczas operacji, a nawet niektórych zabiegów. Dzięki temu będzie można je wykorzystać na przykład w czasie wojny w szpitalu polowym, a w przyszłości - na statku kosmicznym. Ale najważniejszym wyzwaniem jest standaryzacja zabiegów, czyli optymalizacja wykonywanych operacji. Każdy przecież pacjent zasługuje na wykonanie operacji najlepiej jak to jest w ogóle możliwe – niezależnie od tego, kto operuje i gdzie. Tego nie da się zrobić bez robotów z AI" - ocenił prof. Nawrat.
dz/PAP
REKLAMA