Zawieszony protest rolników. Szef KRIR: minister powinien spełnić nasze postulaty
Szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz stwierdził, że minister rolnictwa, po konsultacjach w rządzie, powinien spełnić postulaty rolników, którzy w Wigilię zawiesili swój protest na granicy polsko-ukraińskiej. Wznowienie ich działań uzależnione jest od pisemnej deklaracji zrealizowania ich głównych postulatów. - Prace w tym obszarze trwają - mówił w TVP Info minister rolnictwa Czesław Siekierski.
2024-01-02, 13:15
Pikietujący, zrzeszeni między innymi w podkarpackiej "Oszukanej Wsi", domagają się odstąpienia od podwyżki podatku rolnego, łatwiejszego dostępu do preferencyjnych kredytów na utrzymanie płynności swoich gospodarstw, a także dopłat do kukurydzy w wysokości 1000 złotych do hektara.
- Obiecałem, że przedstawię drogę dojścia do tych rozwiązań, dlatego, że to wymaga pewnych decyzji ustawowych. Czekamy na zgodę Unii, jeśli chodzi o dopłaty do kukurydzy. Musimy też wprowadzić pewne elementy do budżetu związane z kredytami. Również w przypadku problemów z podatkiem rolnym samorządy będą mogły zwalniać z podwyżek, ale one będą rekompensowane z budżetu - mówił szef resortu rolnictwa.
Posłuchaj
Potrzebna regulacja importu towarów spożywczych z Ukrainy
Protestujący rolnicy domagają się również uregulowania warunków, na jakich ma się odbywać import towarów spożywczych z Ukrainy. Czesław Siekierski zapowiedział, że potrzebne jest trójstronne porozumienie między Warszawą, Kijowem i Brukselą.
REKLAMA
- Dopóki go nie będzie, embargo na import zbóż będzie utrzymane - zapowiedział. - Embargo musimy podtrzymać do momentu określenia warunków, które zastąpiłyby tą sytuację - a więc limitowania wielkości możliwych napływów określonych towarów rolnych. Są pewne doświadczenia, które już sprawdziła Ukraina z Rumunią czy Bułgarią, jeśli chodzi o limitowanie. To pozwoli na sterowanie tymi procesami - mówił.
Na potrzebę realizacji postulatów protestujących zwrócił uwagę prezes rolniczych samorządów Wiktor Szmulewicz. W TVP Info powiedział, że są to problemy dotykające różnych gałęzi produkcji rolniczej oraz relacji producentów z przetwórcami.
- Myślę, że minister jest członkiem rządu i odpowiada za gałąź, która leży w jego kompetencji. Jeżeli zatem minister składa takie deklaracje, to jego słowa są święte i myślę, że akceptację rządu ma i w tej kwestii problemu nie powinno być - ocenił sytuację szef KRIR.
Zawieszając akcję protestacyjną, grupa rolników zapowiedziała możliwość jej wznowienia 2 lub 3 stycznia. Do tej pory nie otrzymali pisemnej deklaracji dotyczącej spełnienia postulatów.
REKLAMA
- Dopłaty bezpośrednie zasilają konta rolników. ARiMR: zaliczki są wypłacane sukcesywnie
- Kończy się wypłata zaliczek na dopłaty dla rolników. ARiMR: 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie płatności końcowych
IAR/mn
REKLAMA