Ważna informacja dla turystów. Uwaga na nowe przenośne fotoradary w Chorwacji

2024-01-04, 11:30

Ważna informacja dla turystów. Uwaga na nowe przenośne fotoradary w Chorwacji
1700 nowych fotoradarów w Chorwacji. Foto: Shutterstock/UnknownLatitude Images

Chorwacka policja zainstaluje w tym roku 1700 fotoradarów i kamer rejestrujących wykroczenia na drogach. Co ważne, także dla turystów - większość urządzeń będzie przenośna.

Nowoczesne maszyny będą mierzyć prędkość z odległości nawet sześciuset metrów. Zauważą również, czy kierowca rozmawia w czasie jazdy przez telefon komórkowy oraz czy ma zapięte pasy bezpieczeństwa.

Chorwacka policja pomyślała również o motocyklistach, którzy zaklejają tablice rejestracyjne. Kamery automatycznie będą wychwytywać takie zachowanie i informować o nim najbliższy patrol policji.

Większość urządzeń będzie przenośna

Większość fotoradarów i kamer będzie przenośna. Policja ma zamiar instalować je nie tylko na najbardziej ruchliwych trasach, lecz także na drogach regionalnych i lokalnych. Zapowiedziano, że w sezonie ich działanie będzie zintensyfikowane w rejonach nadmorskich. Zakup urządzeń sfinansowano głównie ze środków europejskich.

Najniższy mandat, którym policja może ukarać kierowcę w Chorwacji, wynosi trzydzieści euro. Taką karę można dostać między innymi za przekroczenie prędkości o piętnaście procent dozwolonej lub niezapięte pasy kierowcy lub pasażera. Mandaty - zgodnie z unijnymi przepisami - są również wysyłane za granicę.

Posłuchaj

1700 nowych fotoradarów w Chorwacji. Relacja Piotra Piętki (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej