Premier zapowiada spotkanie z prezydentem Dudą i wizytę w Kijowie. Padła konkretna data

2024-01-12, 20:49

Premier zapowiada spotkanie z prezydentem Dudą i wizytę w Kijowie. Padła konkretna data
Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą.Foto: East News/JACEK DOMINSKI

Donald Tusk w czasie wywiadu dla trzech największych telewizji informacyjnych w Polsce zapowiedział, że w poniedziałek o godz. 11.00 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmowy ma być między innymi wizyta premiera w Kijowie. 

Premier Donald Tusk w piątek w wywiadzie dla TVN 24, Polsat News i TVP Info zapytany został m.in. o to, czy wyobraża sobie, że usiądzie do symbolicznego okrągłego stołu z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Spotkanie w cztery oczy"

Odpowiadając premier powiedział, że zwrócił się do prezydenta z propozycją spotkania jak najszybszego w cztery oczy, żeby ustalić "taką przestrzeń absolutnie, bezwzględnie konieczną do współpracy między prezydentem a premierem", przede wszystkim w polityce zagranicznej, w polityce bezpieczeństwa. - Żebyśmy umieli odbudować choćby taką minimalna przestrzeń - zaznaczył.

Posłuchaj

Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

- Udam się do pana prezydenta m.in., żeby rozmawiać o szczegółach i charakterze mojej misji, gdy w najbliższych dniach będę w Kijowie - powiedział Donald Tusk. - Dla nas obu, bo prezydent był w to bardzo zaangażowany, sytuacja w Ukrainie i na froncie to jest kwestia absolutnie numer jeden. To jest kwestia polskiego bezpieczeństwa - podkreślił premier.

Jak dodał, "w Kijowie są także do załatwienia inne sprawy". - Związane choćby z interesami polskich przewoźników, więc mamy o czym rozmawiać w Kijowie i bardzo chce, żeby kwestie ukraińskie, wojny i szerzej: bezpieczeństwa, a także polityki wobec Rosji, żeby to było wspólne, żeby nie tylko prezydent i premier, ale żeby państwo polskie jako całość działało w tych kwestiach solidarnie - wskazał.

Premier Tusk podkreślił, że zależy mu na ustaleniu z prezydentem wspólnej strategii państwa polskiego wobec sytuacji na Ukrainie i polityki względem Rosji. Ponadto, szef rządu zapowiedział, że spotkanie ma też dotyczyć nadchodzącej wizyty szefa Rady Europejskiej w Polsce.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej