Dwie greckie świątynie odkryto we włoskim Paestum. "Znalezisko w znalezisku"
Resztki dwóch świątyń w stylu doryckim odkryto w parku archeologicznym w Paestum na południu Włoch. Miasto zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e. jako Posejdonia.
2024-01-16, 05:40
O znalezisku w Paestum, położonym ok. 100 kilometrów na południe od Neapolu, poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury. Pozostałości świątyń odkryto w pobliżu murów miejskich, kilkaset metrów od morza.
"Absolutny unikat"
Według wstępnych ekspertyz, pierwsza świątynia, której pozostałości badane są już od 2022 roku, pochodzi z początków V wieku przed naszą erą. Archeolodzy oceniają, że stanowi ona ze względu na swoją charakterystykę architektoniczną i rozmiary absolutny unikat, jeśli chodzi o budowę świątyń w porządku doryckim.
Ministerstwo Kultury Włoch ogłosiło także, że badania przeprowadzone w ostatnich tygodniach i odkrycie fragmentów kapiteli oraz innych materiałów wskazują na to, iż świątynia może mieć jeszcze dłuższą historię. To zaś oznacza obecność drugiej świątyni, która miała mniejsze rozmiary i zarazem charakterystykę podobną do tej, jaką wyróżniały pierwsze wielkie tamtejsze obiekty kultu. Datuje się ją na VI wiek przed naszą erą.
"Znalezisko w znalezisku"
Z nieustalonych jeszcze powodów, być może wskutek zawalenia się jej konstrukcji, na początku następnego wieku struktura ta została zastąpiona na tym samym terenie przez inną świątynię. To zaś oznacza "znalezisko w znalezisku" - zaznaczają włoskie media.
REKLAMA
W ocenie ekspertów najnowsze odkrycia pozwalają ustalić, że w okresie intensywnego rozwoju Posejdonii zbudowany został obiekt kultu w strategicznym miejscu, widoczny od strony morza.
***
Jak zaznaczyło w komunikacie włoskie Ministerstwo Kultury, ruiny te pozwolą jeszcze lepiej poznać początki i rozwój urbanistyczny Paestum-Posejdonii, jednego z miast Wielkiej Grecji (gr. Megálē Hellás).
Określenie to odnosi się do starożytnych terenów południowej Italii i Sycylii, które zostały skolonizowane przez Greków między VIII a VI w. przed naszą erą. Do najważniejszych miast założonych przez greckich kolonizatorów należały m.in. Kume, Syrakuzy, Akragas (Agrigento) czy Taras (Tarent). Wielka Grecja rywalizowała z Kartaginą, a pod koniec III w. przed naszą erą została podbita przez Rzym.
REKLAMA
Nauka w Polsce/Sylwia Wysocka/th
REKLAMA