Start programu in vitro. Minister Leszczyna podała datę

2024-01-31, 13:13

Start programu in vitro. Minister Leszczyna podała datę
Start programu in vitro. Minister zdrowia wyjaśnia. Foto: PAP/Rafał Guz; shutterstock.com/Inna Dodor

- Program in vitro, akcje edukacyjne uświadamiające, że pacjentki onkologiczne mogą zostać rodzicami, i nieinwazyjne badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży - przewiduje nowy projekt resortu zdrowia "Bezpieczna, świadoma ja" - poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa MZ przedstawiła w Warszawie projekt dla kobiet "Bezpieczna, świadoma ja". Jak mówiła, ma on sprawić, by kobiety w każdym wieku mogły czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o ochronę ich zdrowia.

Częścią projektu jest program in vitro. - Od początku lutego będzie pracował zespół, który opracuje kryteria dostępności do programu dla pacjentek, ale także kryteria dostępności dla podmiotów leczniczych, które zechcą w tym projekcie brać udział - poinformowała Leszczyna.

Podkreśliła, że MZ każdego roku przeznaczy na ten cel co najmniej pół miliarda złotych. - Startujemy 1 czerwca - zapowiedziała.

Badania prenatalne

- To coś, co jest bardzo ważne dla młodych osób, które chcą mieć dzieci, ale muszą być poddani procedurze onkologicznej - tłumaczyła minister. Zapowiedziała dużą akcję edukacyjną, informacyjną i uświadamiającą, że mimo choroby onkologicznej można być rodzicem.

Leszczyna poinformowała też, że badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. - Będą prowadzone najnowocześniejszymi metodami, nie będą inwazyjne - podkreśliła.

- Powołujemy zespół parasolowy ds. bezpieczeństwa zdrowia kobiet - poinformowała w środę na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Izabela Leszczyna. 

- Wczoraj wpadliśmy na pomysł, żeby ci wszyscy, którzy chcą zapewniać bezpieczeństwo polskim kobietom - mają pomysły, co i jak zrobić, żeby w szpitalach, w podstawowej opiece zdrowotnej, specjalistycznej, w gabinetach ginekologów było bezpieczniej, lepiej, przyjaźnie, intymnie - mogli do nas pisać - powiedziała.


Posłuchaj

Minister zdrowia Izabela Leszczyna o zdrowiu kobiet (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Zespół parasolowy

Poinformowała, że MZ powołuje zespół parasolowy ds. bezpieczeństwa zdrowia kobiet. Dodała, że każdy obywatel może do niego należeć.

- Zwróciłam się wczoraj do wszystkich organizacji, z którymi się spotkaliśmy z panią wicemarszałek Sejmu Moniką Wielichowską, z panią minister ds. równości Katarzyną Kotulą, że ta moja propozycja na dzisiaj to jest przecież początek drogi. Jest jeszcze bardzo wiele aspektów, których nie poruszyłam [...]. Mamy tego świadomość, wiemy, że musimy zrobić bardzo, bardzo dużo i chcemy to zrobić - stwierdziła.

Zaprosiła wszystkich obywateli, aby wysyłali na adres nowego zespołu swoje "propozycje, refleksje i skargi".

Czytaj także:

PAP/IAR/pkur/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej