Paryż 2024: Polacy faworytami tylko w jednej dyscyplinie. Miażdżąca analiza dla Biało-Czerwonych

2024-02-06, 17:00

Paryż 2024: Polacy faworytami tylko w jednej dyscyplinie. Miażdżąca analiza dla Biało-Czerwonych
Polscy siatkarze. Foto: PAP/EPA/DOMENICO CIPPITELLI

Według analizy Greatest Sporting Nation, Polacy są dominującą nacją w tylko jednej z 80 dyscyplin sportowych objętych badaniem. Dominują Amerykanie przed Francuzami i Chińczykami.

Przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu nie brak rankingów i prognoz. Autorzy analizy Greatest Sporting Nation wzięli pod lupę siłę poszczególnych krajów w rozmaitych sportach. 

Zaczęliśmy działać po letnich igrzyskach olimpijskich w 2008 r. Witrynę uruchomiliśmy rok później, po to, żeby odpowiedzieć na pytanie: "Który kraj jest najsilniejszy w sporcie?" - tłumaczy na łamach "L'Equipe" jeden z organizatorów badania Dan Thompson.

Ranking uwzględnia osobno każdą dyscyplinę i klasyfikuje państwa na podstawie osiągnięć z zeszłego roku. Pod uwagę branych było 80 dyscyplin, a więc również te, które nie wchodzą w skład igrzysk. W rankingu liczą się nie tylko wyniki, ale również popularność danego sportu.

W ogólnym rankingu Polska zajęła 16. lokatę z dorobkiem 1025 pkt. Nasz kraj zaliczył awans o dwie pozycje względem poprzedniego roku. Na prowadzeniu są Stany Zjednoczone (6018 pkt) przed Francją (3291 pkt), Chinami (3114 pkt), Wielką Brytanią (3030 pkt) i Japonią (2949 pkt). 

Biało-Czerwoni zostali uznani za najlepszych na świecie tylko w jednej dyscyplinie - jest nią oczywiście siatkówka. Polaków sklasyfikowano na czwartym miejscu w plażowej odmianie tego sportu i na piątym w lekkoatletyce.

Czy prognozy okażą się trafne i przełożą się na pozycję w klasyfikacji medalowej? Przekonamy się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia, kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie w Paryżu.

<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<  

Czytaj także:
bg

Polecane

Wróć do strony głównej