Unikatowe dzieła na Zamku Królewskim. Odświeżone wystawy i nowe ekspozycje
Pięć wystaw czasowych z dziełami mistrzów, takich jak Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior, oraz dwie nowe ekspozycje stałe - tak zapowiada się 2024 rok w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego dyrektor Wojciech Fałkowski powiedział Polskiemu Radiu, że zwiedzający będą mogli jeszcze w tym miesiącu obejrzeć, zakupiony przez Zamek w grudniu, rysunek autorstwa Rafaela.
2024-02-07, 16:36
Wojciech Fałkowski zaznaczył, że rysunek Rafaela jest niezwykle interesujący pod względem artystycznym i dokumentacyjnym. - To uzbrojony rycerz w formie greckiego hoplity, a pokażemy go niebawem, w drugiej połowie lutego. Z całą pewnością ten zakup już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie w kręgach specjalistów z wielu krajów - podkreślił.
Posłuchaj
Rysunek w październiku trafi na ekspozycję "Rafael - piękno renesansu". Wojciech Fałkowski przypomniał, że będzie to pierwsza w Polsce wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych artystów włoskiego renesansu. - Wielkie nazwisko, renesans w najlepszej postaci, apogeum, a zarazem pierwsza ekspozycja tego mistrza w historii polskiej muzealnictwa - zaznaczył. Jak dodał, będzie to jednocześnie przypomnienie o wielkiej stracie naszej kultury, czyli skradzionym w czasie II wojny światowej "Portrecie młodzieńca" Rafaela.
Na wystawę trafi pięćdziesiąt dzieł
Kurator ekspozycji Artur Badach powiedział, że trafi na nią pięćdziesiąt dzieł - obrazów, rysunków, grafik, w tym dwadzieścia autorstwa samego Rafaela, a także mistrzów, z którymi był związany. Jak dodał, Zamek rozesłał prośby o wypożyczenie prac na wystawę do najważniejszych muzeów europejskich i amerykańskich, które mają w swoich zbiorach dzieła mistrza. - Mogę powiedzieć, że w tej chwili mamy obiecane wypożyczenie aż siedmiu dzieł malarskich Rafaela - podkreślił.
Posłuchaj
Z kolei rok wystawienniczy w marcu rozpocznie prezentacja mniej znanych dzieł Jana Matejki. Kurator ekspozycji Mariusz Klarecki powiedział, że część z nich pochodzi z rynku prywatnego, niedostępnego dla szerszej publiczności, a także z Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. - Na wystawę trafi prawie pięćdziesiąt obiektów, zarówno obrazy, jak i rysunki, w tym wiele prac pokazywanych po raz pierwszy publicznie - zaznaczył.
REKLAMA
Wystawa poświęcona Władysławowi Hasiorowi
Kuratorka wystawy poświęconej Władysławowi Hasiorowi, Katarzyna Rogalska, wyjaśniała, że będzie ona symbolicznie nawiązywać do pierwszej ekspozycji otwartej w Zamku po jego odbudowie. Przypomniała, że pierwsza wystawa prac artysty miała miejsce w 1974 roku. Powiedziała, że na ekspozycję trafi około dziewięćdziesięciu obiektów, głównie asamblaże i sztandary, ale także betonowe rzeźby "wyrwane z ziemi", rysunki, projekty pomników, slajdy, filmy dokumentalne i osobiste przedmioty związane z Władysławem Hasiorem.
Ponadto zaplanowano wystawy: "Włoskie widoki Van Wittela" oraz "Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie". W tym roku otwarte zostaną także dwie nowe ekspozycje stałe - Gabinet Włoski i Gabinet Porcelany - oraz odnowiona i wzbogacona o świeżo zrekonstruowaną dekorację hafciarską Sala Tronowa.
Posłuchaj
2024 rok zwieńczy obchody 50-lecia odbudowy Zamku. Na jesień zaplanowano wielką galę jubileuszową. Obchodom będzie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych oraz program edukacyjny.
W ubiegłym roku w Zamku Królewskim w Warszawie padł kolejny rekord frekwencyjny. Rezydencję królewską odwiedziło 2 miliony 36 tysięcy 642 gości.
REKLAMA
- Wawel nieustannie nas zaskakuje. Odkryto wczesnośredniowieczny pierścień
- Zamek Królewski. Skarb ze Słuszkowa
- Czy sztuczna inteligencja odmieni rynek dzieł sztuki?
IAR/kg/wmkor
REKLAMA