Wybory samorządowe. Polacy wskazali, kto powinien być prezydentem Warszawy

2024-02-17, 11:59

Wybory samorządowe. Polacy wskazali, kto powinien być prezydentem Warszawy
Polacy wskazali, kto powinien być prezydentem Warszawy. Foto: Cinematographer/ Shutterstock

W najnowszym sondażu SW Reserach na zlecenie rp.pl opublikowanym w sobotę, mieszkańcy Warszawy wskazali, kto ich zdaniem w nadchodzących wyborach samorządowych, byłby najlepszym włodarzem stolicy. 

Uczestnikom sondażu zadano pytanie kto - ich zdaniem - byłby najlepszym prezydentem Warszawy. "Pytanie nie dotyczyło więc tego, na kogo ankietowani chcieliby zagłosować lecz kto najlepiej sprawdziłby się na stanowisku prezydenta stolicy" - wyjaśniono.

W tej chwili w wyścigu o fotel prezydenta stolicy udział biorą: z ramienia Koalicji Obywatelskiej ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski, wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość były wojewoda łódzki i mazowiecki Tobiasz Bocheński oraz wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat z ramienia Lewicy.

Polacy wskazali

Jak wynika z sondaż 49,6 proc. pytanych odpowiedziało, że najlepiej w roli włodarza Warszawy sprawdziłby się Rafał Trzaskowski.

Tobiasza Bocheńskiego wskazało 9,6 proc. ankietowanych a Magdalenę Biejat 4,6 proc. W wynikach pojawił się również nie zgłoszony jako kandydat poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Na stanowisku prezydenta stolicy widziałoby go 3,6 proc. badanych. 8,3 proc. widziałoby na tym stanowisku innego kandydata a 24,4 proc. nie ma zdania.

- Częściej na Rafała Trzaskowskiego wskazywały osoby w wieku powyżej 50 lat (53 proc.), badani z wykształceniem wyższym (53 proc.) oraz mieszkańcy miast od 200 do 400 tys. mieszkańców - powiedział prezes agencji badawczej SW Research Przemysław Wesołowski.

W tym roku wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a II tura w wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów odbędzie się 21 kwietnia.

***

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13-14 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej