Prezydent Duda: raport o stratach wojennych stanowi element wypełniania polskiej racji stanu

2024-02-28, 14:30

Prezydent Duda: raport o stratach wojennych stanowi element wypełniania polskiej racji stanu
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas wręczenia odznaczeń państwowych dla autorów raportu o stanie wojennym. Foto: PAP/Mateusz Marek

Ponad 26 autorów i twórców "Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji podczas II wojny światowej" otrzymało odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych srebrnym i złotym krzyżem zasługi są między innymi historycy, ekonomiści. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Wręczając odznaczenia, prezydent Andrzej Duda dziękował za udział w pracach nad raportem, który, jak zaznaczył, jest wkładem w polską rację stanu, ma ogromną wartość historyczną i polityczną.

- Nieistotne jest w tym kontekście to, jak zmienia się sytuacja polityczna w naszym kraju - zaznaczył prezydent, odnosząc się do słów premiera Donalda Tuska, że "od strony formalnej i prawnej międzynarodowej sprawa reparacji jest załatwiona i nieaktualna". Jak podkreślił Andrzej Duda, sprawa reparacji jest kwestią sporu pomiędzy kilkoma krajami a Niemcami, które bronią się przed tym, gdyż nie chcą nikomu płacić za zbrodnie i zniszczenia.

"Nigdy nie otrzymali żadnego zadośćuczynienia"

Prezydent Andrzej Duda udał się po uroczystości do miejscowości Wanaty na Mazowszu, w której 80 lat temu, 28 lutego Niemcy zamordowali 109 mieszkańców. Podkreślił, że to jedno z 817 miejsc spacyfikowanych w czasie II wojny światowej przez okupanta niemieckiego. - Nigdy ci ludzie nie otrzymali żadnego zadośćuczynienia i dzisiaj, kiedy polska wieś patrzy na niemiecką, to wie, skąd się bierze dzisiejszy dobrobyt wsi niemieckiej - mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, także polscy rolnicy, robotnicy, polska młodzież pracowali na robotach przymusowych w Niemczech.

Prezydent podkreślił, że za tę niewolniczą pracę należy się zadośćuczynienie, a sprawa reparacji nie została zamknięta. - Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, nawet jeśli dziś sprawę reparacji próbuje się zamieść i zakopać, bo dla kogoś jest politycznie niewygodna, to jeszcze przyjdzie czas, że znajdzie się na stole, na biurku i będzie dyskutowana - stwierdził Andrzej Duda.

Prace nad raportem trwały około 5 lat. Zespołowi ekspertów przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Z raportu wynika, że suma strat materialnych to 797 miliardów 398 milionów złotych. Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki w wyniku działań wojennych i okupacji wyniosły około 19 miliardów 310 milionów złotych. Wielkość strat wśród ludności Polski wyłącznie z winy Niemiec oszacowano na 5 milionów 219 tysięcy 53 osób.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej