Wyrwa w kadłubie samolotu. Pasażerowie pozywają linie lotnicze i Boeinga. Chcą ogromnego odszkodowania

2024-03-05, 14:48

Wyrwa w kadłubie samolotu. Pasażerowie pozywają linie lotnicze i Boeinga. Chcą ogromnego odszkodowania
Pasażerowie pozywają linie lotnicze i Boeinga za dziurę w samolocie. Chcą miliarda dolarów. Foto: Shutterstock/Robin Guess

Alaska Airlines i Boeing mogą drogo zapłacić za oderwanie się części kadłuba z samolotu Boeing 737 MAX 9. Awaria miała miejsce na początku stycznia w Portland. Teraz trójka pasażerów domaga się miliarda dolarów odszkodowania.

5 stycznia krótko po starcie z lotniska w Portland Boeing 737 MAX 9 musiał zawrócić z powodu oderwania się części kadłuba. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać dziurę w maszynie. Pilotom udało się wylądować awaryjnie ok. 30 minut po starcie.

Linie lotnicze poinformowały, że na pokładzie znajdowało się 180 osób. Mimo że nikomu nic się nie stało, wszyscy pasażerowie oraz załoga zmuszeni byli skorzystać z masek tlenowych.

Jeden z pasażerów, Diego Murillo relacjonował, że dziura w samolocie "była wielkości lodówki". Kiedy wypadły maski tlenowe usłyszał huk. Dodał również, że w pobliżu dziury znajdował się nastolatek, z którego ciśnienie zerwało koszulkę, która wyleciała z samolotu. Przez całą akcję chłopaka trzymała matka, bojąc się, żeby ten także nie wypadł z maszyny.

Miliard dolarów odszkodowania. Pozew linii lotniczych

Trójka z pasażerów postanowiła dochodzić swoich praw w sądzie. Kancelaria reprezentująca pasażerów poinformowała, że dwoje z nich siedziało niedaleko 15-latka.

Prawnicy chcą by firma "wzięła odpowiedzialność za swoje zaniedbanie, które spowodowało skrajną panikę, strach i stres pourazowy". Jak podają amerykańskie media, prawnicy podkreślają, że "to doświadczenie naraziło życie 174 pasażerów i 6 członków załogi znajdujących się na pokładzie".>

Prawnicy zarzucają Boeingowi i Alaska Airlines zaniedbania w związku z zignorowaniem - ich zdaniem - sygnałów ostrzegawczych, które mogły zapobiec incydentowi z 5 stycznia.

W pozwie domagają się miliarda dolarów odszkodowania.

To nie jedyny pozew w tej sprawie. Niedługo po wypadku przeciwko Boeingowi wytoczono pozew zbiorowy w imieniu wszystkich pasażerów, w którym stwierdzono, że "w wyniku zdarzenia niektórzy pasażerowie doznali urazów fizycznych, a większość pasażerów, jeśli nie wszyscy, doznali traumy".

Czytaj także:

dz/IAR, PAP, tvn24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej