Zielony Ład. Kołodziejczak zapowiada jego renegocjowanie. Chodzi o zmianę najbardziej skrajnych zapisów

2024-03-07, 08:07

Zielony Ład. Kołodziejczak zapowiada jego renegocjowanie. Chodzi o zmianę najbardziej skrajnych zapisów
Jak podkreślają protestujący rolnicy, Zielony Ład stawia za duże ograniczenia dla rolnictwa. Foto: Shutterstock/T. Schneider

- Zielony Ład będzie renegocjowany z tych zapisów najbardziej skrajnych, które uderzają w polskie rolnictwo, w produkcję żywności, w europejskie rolnictwo - mówi w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą" wiceminister rolnictwa, szef AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Kołodziejczak w wywiadzie dla "Rz" zapewnił, że rozmowa z rolnikami rozpoczęta w poprzedni czwartek jest kontynuowana. Dodał, że poprzednia władza "nie rozmawiała z ludźmi i wszystko dopychała kolanem".

"Nawoływanie Janusza Kowalskiego i mówienie przez polityków PiS, że rolnicy teraz zmienią rząd w momencie, kiedy za naszą granicą jest wojna, nam zagrażająca to nawoływanie do wojny domowej w Polsce" - ocenił.

Pytany o to, czy Zielony Ład będzie renegocjowany zaznaczył, że "musimy zrozumieć, że ekologia na ludzką miarę to jest coś możliwego do zrobienia". "Ekologia na miarę naszych kieszeni to jest coś do zrobienia. I nie możemy dzisiaj mówić, że wszystkie zmiany, które będą realizowane, są złe. Zielony Ład ma dobre elementy. Nie można go w całości wypowiedzieć. Zielony Ład będzie renegocjowany z tych zapisów najbardziej skrajnych, które uderzają w polskie rolnictwo, w produkcję żywności, w europejskie rolnictwo" - zapewnił.

Dodał, że "te przepisy muszą być zmienione, a w dużej części muszą być usunięte". "Taka dyskusja trwa w Komisji Europejskiej, również po mocnym głosie z Polski" - zaznaczył.

Unijna dyskusja i kongres EPL

Premier Donald Tusk, który w czwartek udaje się do Rumunii na kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL), zapowiedział, że w sobotę na spotkaniu z rolnikami będzie miał ważny komunikat dot. Zielonego Ładu, m.in. w sprawie przepisów dotyczących ugorowania.

- Jestem przekonany, że w sobotę na spotkaniu z rolnikami będę miał coś poważnego do zakomunikowania, jeśli chodzi o Zielony Ład, m.in. przepisy dotyczące ugorowania - powiedział Tusk.

- Bardzo mi zależy na tym, żeby "dowieźć" do końca to, co jest możliwe z Zielonym Ładem - podkreślił. Premier powiedział też, że rząd stara się uzyskać w UE "takie decyzje, które pozwolą także polskim rolnikom odetchnąć z ulgą, jeśli chodzi o te najbardziej dotkliwe z ich punktu widzenia przepisy i nowe zasady, które przewidział Zielony Ład".

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

Wróć do strony głównej