Nowe dokumenty i funkcje. Minister cyfryzacji zapowiada dalszy rozwój aplikacji mObywatel

2024-03-08, 09:27

Nowe dokumenty i funkcje. Minister cyfryzacji zapowiada dalszy rozwój aplikacji mObywatel
Krzysztof Gawkowski mówił w radiowej Jedynce o rozwijaniu aplikacji mObywatel.Foto: gov.pl

- Będziemy bardzo mocno rozwijali aplikację mObywatel - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Za kilka dni w aplikacji pojawi się nowy dokument - legitymacja radcy prawnego. Resort chce też umieścić w aplikacji informację m.in. o uprawnieniach zawodowych pielęgniarek.

Krzysztof Gawkowski mówił, że mObywatel daje poczucie bliskości urzędu i łatwego załatwiana spraw przez urządzenia mobilne.

- Stawiamy miedzy innymi na takie funkcje jak dokumenty lokalne, które będą w mObywatelu, kiedy ministerstwo podpisuje umowy z samorządami, to wtedy te różne dokumenty będą w mObywatelu dostępne. Będą wśród nich również: prawo wykonywania zawodu lekarza czy dentysty, rozwój e-płatności, sprawy dotyczące przejrzenia statusu różnych wniosków, legitymacja radcy prawnego czy aplikanta prawnego, możliwości sprawdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki czy położnej - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier dodał, że z aplikacji mObywatel korzysta 16 milionów Polek i Polaków.

mObywatel

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji). Aplikacja oferuje mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi, który pozwala bezpiecznie pobierać i okazywać swoje dane, realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL, przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19, potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy, sprawdzać swoje punkty karne.

W skrócie, mObywatel to asystent obywatela, który ułatwia załatwianie spraw urzędowych, oszczędza czas i pieniądze, a także umożliwia dostęp do cyfrowych dokumentów i usług. Aplikację można bezpiecznie pobrać na smartfony ze sklepu Google Play i App Store.


Posłuchaj

Wicepremier K. Gawkowski o rozwijaniu aplikacji mObywatel (PR1/IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PR24/IAR/mib

Polecane

Wróć do strony głównej