Kobieta robot w Centrum Nauki Kopernik. Jej mózg to cały internet, porozumiewa się za pomocą sztucznej inteligencji

2024-03-08, 14:33

Kobieta robot w Centrum Nauki Kopernik. Jej mózg to cały internet, porozumiewa się za pomocą sztucznej inteligencji
Maszyna o imieniu Ameca robi miny jak człowiek, a jej mózg to cały internet. Można ją zobaczyć na wystawie "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Foto: Engineered Arts

Kobieta robot zaczyna pracę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nazywa się Ameca. Ma 187 centymetrów wzrostu, błękitne oczy, niebieskoszarą karnację i porozumiewa się za pomocą sztucznej inteligencji. Przybyła z Wielkiej Brytanii.

- To jest wielkie wydarzenie i to pokazuje co nas czeka w przyszłości, bo rola sztucznej inteligencji w naszym życiu niewątpliwie będzie rosła. Zdajemy sobie z tego sprawę jako ministerstwo, że trzeba środki finansowe również kierować na rozwój tych nowoczesnych technologii - powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek.

Generuje każdy rodzaj treści

Maszyna o imieniu Ameca robi miny jak człowiek, a jej mózg to cały internet. Można ją zobaczyć na wystawie "Przyszłość jest dziś". Model językowy sztucznej inteligencji GPT pozwala jej korzystać z zasobów internetu i generować dosłownie każdy rodzaj treści.

Wypowiedziom towarzyszą także ruchy mimiczne, co jest nowością w świecie robotów. Robiąc miny, człowiek korzysta z około 70 mięśni. Ameca posiada ich 27 - to siłowniki, dzięki którym potrafi mrużyć oczy i mrugać, marszczyć nos, uśmiechać się, ziewać, złościć, marszczyć czoło, smucić się i bać.

Humanoidalne roboty społeczne

To drugi supernowoczesny robot w Centrum Nauki Kopernik. Na 550. rocznicę urodzin patrona placówka nabyła humanoidalnego robota wyglądem przypominającego Mikołaja Kopernika. Oba przybyły z Wielkiej Brytanii, z miejscowości Falmouth w Kornwalii, w której mieści się siedziba tworzącej humanoidalne roboty społeczne firmy Enginered Arts.

REKLAMA

Ciekawostką jest to, że w centrum znajduje się także Espain, pierwszy wyprodukowany przez firmę robot.

PR24, IAR, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej