Politycy PO składają zawiadomienie na sędzię. Gasiuk-Pihowicz: podaje się za członka KRS
Zasiadająca w Krajowej Radzie Sądownictwa posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że politycy składają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędzię Krystynę Morawę-Fryźlewicz. Parlamentarzystka KO twierdzi, że sędzia nie jest członkinią KRS, bo przeszła w stan spoczynku.
2024-03-12, 15:25
Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła na konferencji, że jesienią ubiegłego roku sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu wystąpiła do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o przeniesienie w stan spoczynku z dniem pierwszym lutego. Jednak w styczniu zmieniła zdanie i cofnęła tę decyzję.
Posłanka uważa, że sędzia odwołała swoje oświadczenie bez podstawy prawnej, którego to cofnięcia - jak mówiła posłanka - "nie uznał - z oczywistych względów - minister sprawiedliwości, bo uznać po prostu nie mógł".
"Odsiecz dla pani sędzi"
I jak dodała: "pomocna odsiecz dla pani sędzi oczywiście przyszła z nie-sądu, czyli z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, równie nielegalnej co sam neo-KRS w obecnym składzie". - I ten niby-sąd wstrzymał właśnie skuteczność decyzji ministra - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. W jej opinii moc prawna tego typu wstrzymania ma - jak to ujęła - "taką samą wartość co zeszłoroczny śnieg".
Posłuchaj
Posłanka poinformowała, że zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczy publicznego podawania się za członka Krajowej Rady Sądownictwa i uczestnictwa w obradach organu po pierwszym lutego.
REKLAMA
Władze KRS utrudniają prace?
Polityk mówiła też, że władze KRS utrudniają prace parlamentarzystom zasiadającym w tej radzie. W podobnym tonie wypowiadał się senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Wyliczał zarzuty pod adresem KRS w obecnym kształcie. Poinformował, że w poniedziałek kilka zespołów KRS pracowało bez udziału parlamentarzystów.
- Tak zwana sędziowska część KRS-u, a w praktyce polityczna reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości, którą tu powołano, uznała, że ma, a w zasadzie, uzurpuje sobie prawo do tego, żeby podejmować decyzje w imieniu całej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił senator.
Posłuchaj
Obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa krytykował również Tomasz Zimoch, poseł klubu Polska 2050-Trzecia Droga. - Od początku, kiedy rozpoczęliśmy pracę w Krajowej Radzie Sądownictwa, zgłaszaliśmy zastrzeżenia co do niezgodnego z konstytucją powołania 15 sędziów, członków KRS-u - przekazał.
Rządowym projektem noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zajmuje się teraz Sejm. Głównym celem jest odpolitycznienie KRS. Zgodnie z projektem większość, czyli 15 z 25 członków Rady, ma być powoływana przez środowiska sędziowskie, a nie przez Sejm.
REKLAMA
Posłuchaj
- Sejm przyjął uchwałę ws. Trybunału Konstytucyjnego [ZAPIS POSIEDZENIA]
- Projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sąd Najwyższy nie zabiera głosu
- "Zmiany w TK powinny być szybkie". Gawkowski o kolejnych krokach ws. wymiaru sprawiedliwości
IAR/nt
REKLAMA