Bociany wracają do Polski z Afryki. Dziennie pokonują 200 kilometrów

2024-03-21, 09:30

Bociany wracają do Polski z Afryki. Dziennie pokonują 200 kilometrów
Polska jest krajem, w którym gniazduje największa liczba bocianich par w Europie.Foto: Shutterstock

Pierwsze bociany już zameldowały się w Polsce, a to ostateczny dowód na to, że właśnie rozpoczęła się wiosna. Ornitolodzy zapewniają, że w drodze jest główna fala migracyjna ptaków i zdecydowana większość z naszych bocianów wróci nad Wisłę jeszcze przed Wielkanocą.

Podczas powrotu polskie bociany dziennie pokonują około dwustu kilometrów, a podróż z Afryki trwa nawet dwa miesiące. Bociany to ptaki szybujące, lecą więc wzdłuż linii wybrzeża wykorzystując kominy termiczne. Rekordziści zimujący w RPA - by wrócić nad Wisłę - muszą pokonać ponad dziesięć tysięcy kilometrów.

Ornitolog profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówi, że tegoroczny powrót bocianów do domu powoli zbliża się do finału, choć oczywiście nie brakuje spóźnialskich, którzy przylecą nieco później. - To kwestia kilku dni, kiedy dotrze do nas większa grupa bocianów. Na podstawie nadajników wiemy, że nasze ptaki wyleciały z Afryki i pierwsze stada są już w Rumunii i na Węgrzech - dodaje profesor Piotr Tryjanowski.

Pierwsze bociany, które można już spotkać, to samce, które przylatują nieco wcześniej, by "wyremontować" gniazdo i przygotować je na powrót samicy. - Gniazdo najczęściej jest odbudowywane. To są duże struktury ważące często pół tony, więc nie da się tego łatwo nazbierać. Najczęściej zajmowane są stare gniazda. Dokładanych jest trochę gałązek, wyściółki. Taki remont domu - podkreśla ornitolog.

Bocian przynosi szczęście

W polskiej tradycji powrót bocianów oznaczał rozpoczęcie wiosny. Dawniej pojawienie się tych ptaków w gnieździe dawało sygnał do rozpoczęcia konkretnych prac rolniczych. Nasi przodkowie uważali, że obecność bocianiego gniazda w pobliżu gospodarstwa przynosi szczęście. Choć powszechnie polowano i jedzono inne dzikie ptaki, to zabicie bociana lub zniszczenie bocianiego gniazda było objęte tabu oraz wiązało się z dotkliwymi konsekwencjami, łącznie z karą wygnania ze wsi.

REKLAMA

Czytaj także:

Obecnie Polska jest krajem, w którym gniazduje największa liczba bocianich par w Europie. Szacuje się, że to około 20 procent całej populacji bociana białego i czarnego. Ze względu na zmiany w krajobrazie rolniczym liczba polskich bocianów z roku na rok maleje.

Posłuchaj

Ornitolodzy zapewniają, że w drodze jest główna fala migracyjna ptaków i zdecydowana większość z naszych bocianów wróci do Polski jeszcze przed Wielkanocą (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej