Spotkanie prezydentów Polski i Węgier. Rozmawiano o NATO. Duda: jesteśmy w awangardzie Sojuszu

Przyszłość Unii Europejskiej, a także węgierka i prezydencja we Wspólnocie oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wschodzie - to tematy, jakie omówili podczas spotkania w Małopolsce prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Tamas Sulyok. Obaj przywódcy podkreślali także zaangażowanie swoich krajów w Sojusz Północnoatlantycki i wskazywali na wydatki ponoszone na obronność.  

2024-03-22, 16:20

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier. Rozmawiano o NATO. Duda: jesteśmy w awangardzie Sojuszu
Prezydenci Polski i Węgier spotkali się w Starym Sączu. Rozmawiali m.in. o współpracy w ramach NATO i UE. Foto: Marek Borawski/ KPRP/ Twitter/@prezydentpl

W piątek, w przededniu Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej, prezydent Andrzej Duda spotkał się w Starym Sączu z prezydentem Węgier Tamasem Sulyokiem.

Jednym z tematów rozmów - relacjonował Andrzej Duda - była zbliżająca się prezydencja w Radzie UE: najpierw Węgier, a następnie Polski. Prezydenci mówili o rozszerzeniu UE o państwa Bałkanów Zachodnich, Ukrainę i Mołdawię. - W Polsce jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi. Nasze stanowisko jest stabilne i jednoznaczne: polityka otwartych drzwi - zarówno do UE, jak i NATO: tak - powiedział prezydent.

Wydatki na obronność. Andrzej Duda: Polska i Węgry w awangardzie krajów NATO

Wśród tematów rozmów znalazł się także konflikt w Strefie Gazy - jego wpływ na sytuację bezpieczeństwa w Europie oraz zagrożenie kryzysem migracyjnym. - Zapewniłem pana prezydenta, że gdyby była potrzebna pomoc w strzeżeniu granicy, to Polska ma bardzo wysoko wykwalifikowanych specjalistów, polskich strażników granicznych. W razie czego będzie się starali służyć pomocą, jeżeli taka potrzeba będzie ze strony węgierskiej - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent mówił też o swojej propozycji zwiększenia wydatków na obronność przez państwa NATO do 3 proc. PKB. Jak podkreślił, sytuacja bezpieczeństwa po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę jest zupełnie inna, niż w 2014 r., kiedy Sojusz podejmował decyzję, by wydatki na obronność wynosiły 2 proc. PKB. Ocenił, że zarówno Węgry - wydając blisko 3 proc. PKB na obronność - jak i Polska, która wydaje ponad 4 proc. PKB, są w "awangardzie" państw Sojuszu.

REKLAMA


Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: pod względem wydatków na obronność, Polska i Węgry są w awangardzie krajów NATO (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Współpraca Warszawy i Budapesztu. Prezydent Węgier wskazuje na Trójmorze i Bukaresztańską Dziewiątkę

Także prezydent Węgier podkreślał na wspólnej konferencji prasowej że Węgrzy są bardzo dumni z tego, że przeznaczają na ten cel więcej niż 2 proc. PKB, a rozwój w tej dziedzinie jest dla ich kraju równie ważny jak dla Polski.

Tamas Sulyok wskazywał, że Polacy i Węgrzy szczególnie cenią wolność, zawsze o nią walczyli, i że tylko współpracując ze sobą mogą być w Europie wolnymi, równymi, szybko rozwijającymi się i odnoszącymi sukces narodami. Zaznaczył, że oba kraje mają też "wiele wspólnych interesów w polityce zagranicznej", w tym "wzmocnienie partnerstwa w NATO i UE".

Sulyok podkreślił, że Polska i Węgry są otwarte na współpracę i dialog. Zaznaczył, że właśnie dzięki dialogowi możliwe jest przybliżenie stanowisk obu krajów, także w trudnych kwestiach. Chwalił też współpracę Polski i Węgier w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

REKLAMA

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej