Finał WOŚP 2024. Jurek Owsiak ogłosił wynik zbiórki. Padł nowy rekord

2024-03-27, 17:30

281 879 118 złotych - dokładnie taką kwotę udało się zebrać podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezes fundacji Jerzy Owsiak przekazał, że jest to kolejny rekord w historii WOŚP. To o ponad 38 milionów złotych więcej niż w ubiegłym, również rekordowym roku.

Celem 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Tegoroczne hasło brzmiało: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

Posłuchaj

Wielka Orkiestra Pomocy zebrała ponad 281 milionów złotych (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Na PGE Narodowym tuż przed ogłoszeniem zebranej sumy prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak podkreślił, że są to pieniądze społeczne. - To są wasze pieniądze, dbamy o to bardzo mocno i to później wraca do was w postaci naszego serduszka - nie tylko na sprzęcie dla małych dzieci na oddziałach dziecięcych, ale także już teraz dla dorosłych - powiedział współtwórca WOŚP.

Finał WOŚP 2024. Owsiak ogłosił wynik zbiórki

Przypominając tegoroczne hasło - "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - Owsiak podkreślił, że "to jest 15 oddziałów dziecięcych, 49 oddziałów dla dorosłych".

W tym roku licznik WOŚP wyświetlił kwotę 281 milionów 879 tysięcy 118 złotych i 7 groszy. - Trzeba użyć słowa rekord - powiedział Owsiak, podkreślając jednocześnie, że nie o rekordy chodzi. - Za te pieniądze będziemy mogli bardzo skutecznie pomóc całej Polsce, wszystkim oddziałom szpitalnym, które mają oddziały pulmonologiczne - mówił.

- Teraz nasza komisja ustala, o jakim sprzęcie będziemy mówili - przekazał.

Szef orkiestry przypomniał, że w tym roku czerwone serce Wielkiej Orkiestry ponownie można było zobaczyć na całym świecie. Jak dodał, "graliśmy na obu biegunach: polska stacja polarna, Norwegia, Polska Stacja Antarktyczna, a także Cypr, Hiszpania, Czechy, Holandia, Szwecja, Belgia, Francja, Austria, Szwajcaria, Luksemburg, Chorwacja, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Japonia, Singapur i Tunezja, Tajlandia, Egipt, Kanada, Stany Zjednoczone. Wszędzie tam był duch Polski, było polskie serce".

W ciągu wcześniejszych 31. Finałów orkiestra zebrała blisko dwa miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Jurek Owsiak zapowiedział, że w przyszłym roku wielki finał orkiestry ponownie odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

***

Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku - w styczniu - organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki.

Czytaj także:

IAR/pb, łl

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej