World Central Kitchen. W ramach tej organizacji niósł pomoc Polak zabity w Strefie Gazy

2024-04-02, 13:26

World Central Kitchen. W ramach tej organizacji niósł pomoc Polak zabity w Strefie Gazy
World Central Kitchen niesie pomoc od 2010 roku. Foto: X/@WCKitchen

World Central Kitchen (WCK), amerykańska organizacja charytatywna, której siedmioro przedstawicieli zginęło w izraelskim nalocie na konwój humanitarny w Strefie Gazy, to dzieło znanego szefa kuchni Jose Andresa i jego żony. Swoją działalność zaczęła od Haiti, dziś obecna jest m.in. na Ukrainie. 

WCK rozpoczęła działalność od dostarczania żywności osobom, które przeżyły duże trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 r., ale z czasem organizacja zaczęła prowadzić szkolenia oraz przekazywać jedzenie i inną pomoc ofiarom innych klęsk żywiołowych oraz uchodźcom i poszkodowanym na skutek konfliktów, m.in. w Nikaragui, Peru, Kambodży i na Kubie.

WCK dostarczała też pomoc żywnościową podczas pandemii Covid w Stanach Zjednoczonych.

Od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę organizacja wydała dziesiątki milionów posiłków na Ukrainie. O wspieranie WCK apelowały znane postaci show-biznesu, m.in. aktorka Jennifer Aniston.

Praca w Polsce na rzecz uchodźców

World Central Kitchen pomagała też wyżywić ukraińskich uchodźców w Polsce.

Warszawski oddział organizacji odwiedziła w lutym 2022 r. sekretarz skarbu USA Janet Yellen, a w marcu prezydent Joe Biden odwiedził stoisko organizacji WCK na Stadionie Narodowym, przytulił członków załogi i podziękował za ich pracę dla uchodźców, zaś Andresa nazwał swoim przyjacielem.

World Central Kitchen w Strefie Gazy

W marcu bieżącego roku WCK zorganizowała pierwszy transport humanitarny do Strefy Gazy drogą morską z Cypru.

W tym tygodniu miał tam dotrzeć drugi ładunek pomocy zawierający 332 tony żywności.

Założyciel World Central Kitchen nagrodzony przez Baracka Obamę

Urodzony w Hiszpanii Jose Andres jest właścicielem kilku restauracji w USA, a jedna z nich – minibar w Waszyngtonie – zdobyła dwie gwiazdki Michelina.

W 2015 r. Andres otrzymał od ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy National Humanities Medal, wyróżnienie przyznawane za pogłębianie rozumienia humanistyki.

W 2021 r. został laureatem nagrody Courage and Civility, przyznawanej przez jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Jeffa Bezosa. Uhonorowane nią osoby dostają 100 mln dolarów, które mają przeznaczyć na wybrane przez siebie działania charytatywne.

Czytaj także:

PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej