W Grecji upały powyżej 30 stopni. "Warunki ekstremalnie niebezpieczne"

2024-04-07, 10:24

W Grecji upały powyżej 30 stopni. "Warunki ekstremalnie niebezpieczne"
Fala upałów w Grecji. Wzrost temperatury spowodował saharyjski pył. Foto: Shutterstock.com/

Grecja zwiększa stopień ryzyka pożarowego. Ma to związek z lokalnymi i odizolowanymi na razie przypadkami pożarów lasów i wysoką temperaturą.

W sobotę na obszarach leśnych i rolnych w Grecji odnotowano ponad 70 pożarów. Większość z nich została opanowana, z wyjątkiem jednego na Krecie, w wyniku którego trzy osoby zostały lekko ranne.

Stopień ryzyka pożarowego zwiększono z powodu wysokiej temperatury i zapowiadanego do wtorku wiatru o prędkości do 60 kilometrów na godzinę. Takie warunki "są ekstremalnie niebezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się ognia" - podało ministerstwo obrony cywilnej.

W związku z zagrożeniem pożarami w rejonie Aten, w centrum kraju, na Cykladach i Krecie służby postawiono w stan gotowości.

Bardzo wysokie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza

Od początku miesiąca w Grecji odnotowano rekordowo wysokie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza.

31 stopni pokazały termometry w Chanii na Krecie. W wyniku ubiegłorocznych letnich upałów w Grecji zmarło 20 osób, pożary objęły powierzchnię 175 tysięcy hektarów. Sytuację w tym roku utrudnia w miarę ciepła miniona zima, w czasie której średnia temperatura wynosiła niespełna 12 stopni Celsjusza, co zwiększyło suszę w Grecji.

IAR/in./

Polecane

Wróć do strony głównej