Likwidacja TVP wpisana do KRS. Minister kultury: koniec spekulacji, sąd zdecydował

2024-04-08, 19:01

Likwidacja TVP wpisana do KRS. Minister kultury: koniec spekulacji, sąd zdecydował
Telewizja Polska w likwidacji wpisana do KRS. Foto: Konektus Photo/Shutterstock

Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Telewizji Polskiej. Do rozstrzygnięcia przez sąd pozostaje jeszcze sprawa postawienia w stan likwidacji Polskiego Radia.

Wpis uwzględnia też osobę likwidatora - Daniela Gorgosza. Z KRS wykreślono poprzedniego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza.

Proces ubiegania się o wpis w KRS trwał kilka miesięcy.

"Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy jaką była telewizja PiS-u. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem, którędy ma jechać. Koniec spekulacji. Sąd zdecydował w sprawie likwidacji TVP" - napisał na portalu X minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Stan likwidacji w mediach publicznych

Minister pod koniec grudnia 2023 r. zdecydował o postawieniu spółek mediów publicznych w stan likwidacji. Decyzję tę motywował zawetowaniem przez prezydenta ustawy okołobudżetowej, która gwarantowała dotacje z budżetu państwa w wysokości do 3 mld zł dla TVP i Polskiego Radia.

Niespełna miesiąc później referendarz sądowy odmówił jednak ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) otwarcia likwidacji TVP.

Bartłomiej Sienkiewicz w serwisie X podkreślił wtedy, że decyzja ta się uprawomocni dopiero po rozpatrzeniu jej przez sądy wszystkich instancji. Złożył też skargę na decyzję referendarza.

Rozgłośnie regionalne i PAP

Wcześniej sądy rejestrowe wpisały już otwarcie likwidacji dla wszystkich 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia oraz PAP.

Do rozstrzygnięcia przez sąd pozostaje jeszcze sprawa postawienia w stan likwidacji Polskiego Radia.

Uchwała Sejmu ws. mediów publicznych

19 grudnia Sejm podjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej", wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA i Polskiej Agencji Prasowej SA i ich rady nadzorcze. Powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy.

Finansowe weto prezydenta

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok.

Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN zdecydował 27 grudnia o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego

18 stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy Kodeksu spółek handlowych umożliwiające likwidację mediów publicznych jako spółek akcyjnych za niekonstytucyjne.

Ponadto TK w ogłoszonym wyroku orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o radiofonii i telewizji wyłączający określone zapisy Kodeksu spółek handlowych od stosowania w odniesieniu do jednostek mediów publicznych.

Ten przepis ustawy według TK jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim pomija literalne wskazanie przepisów Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, mimo że wobec treści wszystkich pozostałych przepisów systemu prawa (...) jednostki publicznej radia i telewizji nie mogą zostać rozwiązane i zlikwidowane.

MKiDN przekazało, że wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej, czego konsekwencją jest m.in. poniedziałkowa decyzja Sądu Rejestrowego o dopuszczeniu postawienia TVP w stan likwidacji. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej