Tusk skomentował wyniki wyborów, ogłosił sukces. "Wiem, zawsze może być lepiej"

2024-04-08, 20:10

Tusk skomentował wyniki wyborów, ogłosił sukces. "Wiem, zawsze może być lepiej"
Donald Tusk ogłosił wyborczy sukces. "Jedenaście do pięciu". Foto: PAP/Marcin Obara

Donald Tusk skomentował wyniki niedzielnych wyborów samorządowych na prezydentów miast. "W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę" - napisał szef rządu na platformie X.

W zakończonych w niedzielę wyborach samorządowych Polacy wybierali m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Walka o władzę została rozstrzygnięta w pierwszej turze w dziewięciu stolicach województw - w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku i Opolu. 

Największe poparcie spośród kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich uzyskał bezpartyjny i startujący ze wsparciem własnego komitetu Arkadiusz Wiśniewski, rządzący od 10 lat Opolem, którego poparło ponad 75 proc. głosujących. W Szczecinie na bezpartyjnego i startującego z własnego komitetu Piotra Krzystka zagłosowało nieco ponad 60 proc. wyborców, czyli niewiele mniej niż na rządzącego Katowicami bezpartyjnego i startującego pod szyldem własnego komitetu Marcina Krupę. 

Reelekcję w pierwszej turze zapewnili sobie też: rządzący Warszawą wiceszef PO Rafał Trzaskowski, który uzyskał 57,4 procent poparcia dzięki głosom 444 tysięcy warszawiaków, urzędująca prezydent Gdańska, bezpartyjna ale startująca pod szyldem KO Aleksandra Dulkiewicz, rządząca Łodzią członkini PO Hanna Zdanowska, bezpartyjny ale popierany przez KO prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, rządzący Bydgoszczą polityk PO Rafał Bruski, czy polityk PO Krzysztof Żuk w Lublinie. 

Wybory samorządowe. Tusk punktuje PiS. "Zawsze może być lepiej"

Wyniki wyborów na prezydentów miast skomentował też we wpisie na portalu X premier Donald Tusk. "W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę. W każdym z nich. Tylko w szesnastu weszli do drugiej tury" - napisał szef rządu.

"W sejmikach - jedenaście do pięciu dla Koalicji. Wiem, zawsze może być lepiej" - dodał premier.

Kandydaci PiS na prezydentów miast, którzy przeszli do drugiej tury to m.in. Marcin Stępniewski w Kielcach i Zbigniew Czerwiński w Poznaniu oraz Waldemar Szumny w Rzeszowie.


(PAP) (PAP)

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Prof. Jolanta Itrich i prof. Wawrzyniec Konarski gośćmi Jacka Czarneckiego i Karola Surówki 


PAP, IAR, PKW/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej