Kury rozprzestrzeniły się po świecie dzięki Jedwabnemu Szlakowi
Zanim naukowcy dowiedli, że dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji kluczowe było funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku, musieli zebrać tysiące skorupek kurzych jaj. Niektóre z nich miały ponad dwa tysiące lat.
2024-04-11, 05:30
Naukowcy przebadali 12 stanowisk archeologicznych z okresu obejmującego półtora tysiąca lat. Dzięki najnowszym technologiom stosowanym w archeologii dowiedziono w ostatnich latach, że wiele kości, które wcześniej uważano za reprezentujące wczesne kury domowe, w rzeczywistości należało do dzikiego ptactwa.
***
- Kazuar to ptak, który może zabić człowieka. Prehistorycznym ludziom nie przeszkadzało to w jego hodowli
- Wikingowie zabierali czworonożnych pupilów na zamorskie wyprawy
- Lojalni krwiopijcy. Ewolucja wszy to odbicie ludzkich migracji na przestrzeni tysiącleci
***
Międzynarodowy zespół archeologów, historyków i biologów przedstawił w czasopiśmie "Nature Communications" dobrze udokumentowane dowody na hodowlę kurcząt w celu produkcji jaj. Znaleziska z V w. p.n.e. są najwcześniejszymi, jakie udało się naukowcom bezsprzecznie zidentyfikować.
Ich zdaniem w udomowieniu kury kluczowe było to, że gatunek zaczął składać jaja nie tylko sezonowo, ale przez cały rok.
REKLAMA
Zespół zebrał dziesiątki tysięcy fragmentów skorupek jaj z miejsc położonych wzdłuż głównego środkowoazjatyckiego korytarza Jedwabnego Szlaku. Następnie naukowcy posłużyli się metodą analizy biomolekularnej, żeby zidentyfikować gatunek, od którego pochodziły jaja.
Identyfikacja tych fragmentów oraz ich liczebność w każdym miejscu doprowadziły badaczy do wniosku, że kury musiały składać jaja częściej niż ich dziki przodek. Zebrane dowody sugerują więc, że w Azji Środkowej zdolność do składania dużej liczby jaj uczyniła z dzikiej kury kurę domową.
***
- Starożytni Rzymianie hodowali psy z płaskimi pyskami. Najnowsze ustalenia naukowców
- Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego
***

PAP/mc
REKLAMA
REKLAMA