Sejm. Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o KRS
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Poparło ją 244 posłów, przeciw było 199. Nowelizacja zmienia sposób wyboru piętnastu sędziów-członków KRS. Obecnie jest to kompetencja Sejmu.
2024-04-12, 15:04
Projekt przewiduje, że będą wybierać ich wszyscy sędziowie w Polsce w wyborach bezpośrednich i tajnych. Prawo do kandydowania nie będzie przysługiwać sędziom, którzy zostali nimi po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 roku. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mają stracić mandaty. Projekt trafi teraz do Senatu.
Oprócz piętnastu sędziów-członków, w skład KRS wchodzą pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, czterech posłów, dwóch senatorów, minister sprawiedliwości i członek wskazany przez prezydenta. Do kompetencji KRS należy m.in. przedstawianie prezydentowi wniosków o powołanie sędziów w Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych, administracyjnych i wojskowych.
Szczerba: uwolnimy KRS od politycznych nacisków
"Mamy to! Jest ustawa o KRS" - napisał na X poseł KO Michał Szczerba.
"15 sędziów-członków KRS będzie wybieranych przez wszystkich sędziów w Polsce w wyborach bezpośrednich z zachowaniem tajności głosowania, a nie jak to było dotychczas - przez polityków. Dzięki ustawie uwolnimy KRS od politycznych nacisków oraz wykonamy wiążące nas wyroki ETPCz i TSUE! Obywatele odzyskują niezależne i bezstronne sądownictwo. Społeczeństwo obywatelskie będzie obecne w Radzie Społecznej KRS. Będą to przedstawiciele Rady Działalności Pożytku Publicznego" - komentował Michał Szczerba.
REKLAMA
Kaleta: powrót do sędziokracji
"Przyjęta przez Sejm ustawa o KRS to nic innego niż powrót do sędziokracji" - ocenił z kolei poseł PiS Sebastian Kaleta.
"Sędziowie sami siebie wybierający to tworzenie w państwa w państwie. Przypominam, że część sędziów w Polsce oświadczyło już, że w pierwszej kolejności są »europejscy«, czyli taki model po prostu oznacza oddanie UE kontroli nad naszym sądownictwem" - napisał na X Sebastian Kaleta.
- Likwidacja Polskiego Radia wpisana do KRS. Likwidatorem Paweł Majcher
- "Reset" w Trybunale Konstytucyjnym, ustawa o KRS. Prezydent tłumaczy swoje stanowisko
IAR/łl
REKLAMA
REKLAMA